Nabaví vás tahat pekelně těžké bedny na koncerty? Zvlášť když si zvukaři berou výrazně raději zvuk linkou? Máte rádi zvuk mikrofonem sejmuté ampegácké lednice ale nemáte k ní bedňáky? Či obecně máte raději zvuk sejmutý mikrofonem?
Ve světě kytaristů se již dříve objevila věcička zvaná impulzní odezva (impuls response či zkráceně IR).
O co jde? Vědecké vysvětlení je samozřejmě k dohledaní na internetech.
Polovědecké (cituji Krematora z Instrumenta): „Princip je zhruba takhle. Nějakým způsobem získáš z nějakého systému jeho odezvu na jednotkový impuls. Dá se to buď přímo (tj. odezva na jednotkový impuls) nebo pomocí dekonvoluce s jakýmkoliv signálem. No a pak teoreticky získáš v tom impulzu charakteristiku daného systému (zesilovač-bedna-mikrofon) při jedom nastavení. Konvolucí impulzu s jakýmkoliv signálem dostaneš výsledek, který odpovídá signálu, který by byl na výstupu původního zařízení. Jsou tam nějaké omezující podmínky, tuším, že linearita či něco podobného, ale to se dá v malém rozsahu zanedbat.”
Praktické (cituji torsta2 ze stejného zdroje): „Když máš 2 nahrávky (wav) téhož riffu v délce několika sekund, z toho jedna je kompletní zvuk sejmutej mikrofonem od kyt. aparátu (klasická studiová praxe) a druhá je týž riff, ale nahraný jen z preampu, např z výstupu efekt. smyčky, pak můžeš obě stopy vložit do softu Voxengo Deconvoler. Ten ti odpočtem obou vzorků vytvoří speciální .wav, tzv. impuls (já řku prskanec). Po oříznutí ve wav editoru je z něj jen několik vlnek-zlomek vteřiny. Ale i v tom zlomku je kompletní informace o chování bedny a mikrofonu (!!).
A teď stačí, abys kyt. party nahrával právě jen z toho linkového výstupu zesilovače (bez bedny). Na stopu pak připojíš (do insertu nebo stopu pošleš do Group track) efekt - konvoluční reverb (SIR, KeFir, Voxengo Boogex...). Do tohoto reverbu načteš výše popsaný vytvořený impuls (.wav) a , světe div se, výsledný zvuk je na +- 99,8% shodný s originálem, sejmutým klasickou cestou.”
A proč to zmiňuji nyní? Na trhu se objevily stompboxy (AMT Pangea a logidy EPSi), které umožňují využití impulzů při live aplikacích. Prostě si uděláte impulz vlastní bedny či na internetech seženete (jsou dostupné profi placené i free(tam je ovšem nutno dost přebírat)) a voilá máte zvuk koncáku a bedny v malé krabičce do kapsy. Z ní to vezmete zvukaři, který dostane váš kompletní zvuk a sobě to stáhnete do in-earu, či erární aparatury a podobně. Obě zařízení mají latence kolem 1,5 ms, takže zpoždění zvuků menší než když máte reálnou bednu. (pokud tedy nehrajete s uchem přímo na ní).
Ještě obrázky obou krabiček a odkazy na výrobce:
http://amtelectronics.com/products/fx-p … r-and-eq-/
http://www.logidy.com/?pid=1