Struny Elixir Nanoweb 14052
Země původu: USA
Cena: 1.290,- Kč
Popis
Jedná se o struny s hexagonálním ocelovým jádrem a poniklovaným ocelovým vinutím (nickel plated steel) s tloušťkami .045"-.065".-.080"-.100" balené jednotlivě v papírových pytlících uložených v rovněž papírové krabičce, a tedy nijak extra chráněné proti atmosférickým vlivům, ovšem to u potahovaných strun stejně myslím není potřeba. Mosazné ukončovací válečky mají všechny stejnou zlatou barvu a struna je bez hedvábného opředení konců. Díky kluzkému povrchu mají struny tendenci i přes dostatečné zalomení klouzat po hraně navíjecího trnu ladící mechaniky, zvláště u struny G. Na dotek jsou hladké, příjemně kloužou pod rukou, což je vlastnost, kterou jsem si zamiloval u hlazených strun. Struny jsou potaženy polymerem, který je velice tenký a tak prakticky neviditelný.O potahování strun více v článku Typy baskytarových strun.
Zvuk
Struny zvoní, cinkají, mají kultivovaný, vyvážený zvuk, není přespříliš agresívní, spíš jen tak sametově vrní. U některých strun jsem si stěžoval na to, že jejich zvuk je neinspirativní. To v případě Elixirů neplatí. Jejich zvuk je moc příjemný a baví mě.
Životnost
Životnost je opravdu extrémní. V současnosti mám struny na dvou baskytarách půl roku a nepozoruju na nich žádnou změnu. Ani optickou a ani zvukovou. Struny jsou stále jak nové, a odhaduji, že ještě klidně půl roku vydrží, možná i déle. Čili sliby z obalu o tří až pětinásobné životnosti oproti nepotahovaným strunám můžu považovat už teď za splněné. U jiných strun jsem považoval za úspěch, když vydržely tři měsíce, a to včetně potahovaných DR nebo Ernie Ball.
Hodnocení
Už jsem vyzkoušel spoustu strun (viz můj profil sekce struny), ale po této zkušenosti musím konstatovat, že co se týká roundwound strun, tak pro mě ztratilo smysl kupovat cokoli jiného než Elixiry. Je za tím životnost, životnost, zvuk a pak znovu životnost.
Oficiální stránky výrobce: http://www.elixirstrings.com
Mimochodem za strunami stojí firma GORE, kterou budete znát jako výrobce vodě odolných membrán GORE-TEX.
Poznámka 1
Dále se vyrábí stejné struny, ale ocelové (stainless steel), pod typovým označením 14652. Nikl mám nějak radši, a také jsem zaznamenal negativní reakce na ocelové Elixiry v porovnání s poniklovanými, takže moje volba je do budoucna jasná, a vlastně ani nějak nemám důvod a chuť ověřovat, co je na těchto reakcích pravdivého. Mimochodem je pro mě trochu překvapující, že dělají verze omotu ocel a poniklovanou ocel, ale nikoli čistý nikl.
Poznámka 2
Stejnou zkušenost mám na akustické kytaře, tam už také jiné struny nechci. Mimochodem, tam ty struny mám rok a půl. Pravda, moc na ní nehraju, spíš nárazově pár hodin a jinak obvykle pár minut týdně, ale celou dobu mi tu stojí v pokoji ve stojanu, práší se na ní a ty struny jsou zvukově stále jak nové, a až na exponovaná místa, přes která hraju trsátkem, také vzhledově.
Poznámka 3
Když už vynáším tyto konečné nebo jen možná konečné soudy, tak dodám, že snad jediné jiné roundwound struny, které bych si v současnosti s klidným svědomím pořídil, kdyby šlo cíleně o nižší cenu, tedy někde ve střední třídě, tak rozhodně by to byly niklové struny Ernie Ball, konkrétně Super Slinky Bass Nickel Wound 2834 (recenze). A kdybych mě sáhnout do té úplně nejnižší cenové kategorie, tak by to byly struny Wellton, občas se dají sehnat, např. ZDE. Ovšem i přes vysokou počáteční investici se Elixiry rozhodně vyplatí, protože s žádnými jinými jmenovanými nebudete mít konstantní zvuk tak dlouhou dobu.