Mooer Graphic B
Rok výroby: 2018
Země původu: Čína
Cena: 1.600,- Kč
Úvod
Kdysi jsem si velice oblíbil funkci Slap Contour na preampu Seymour Duncan SFX-06 Paranormal (recenze). Jedná se o speciální ekvalizaci vhodnou na slapovou techniku. Hraní slapem s tímto přepínačem se mi natolik zalíbilo, že jsem si na mém následujícím preampu Tech 21 SansAmp VT Bass Deluxe (recenze) nastavil stejným způsobem jednu z předvoleb. Stejná funkce se mi líbila i na preampu Trace Elliot Transit-B (recenze), kde prakticky to samé je reprezentováno spínačem Pre-Shape. Nyní mám preamp Darkglass Alpha·Omega Ultra (recenze), který žádnou podobnou funkcionalitu neobsahuje, sáhl jsem tedy po mini pedálku, který je i předmětem této recenze. Pochází ze série Micro čínské společnosti Shenzhen Mooer Audio. Motem společnosti je "Quality first, customer orientation", a podle ohlasů ve světě se jim to daří. Jejich výrobky používá například i taková hvězda, jakou je Devin Townsend, a tohle je již můj druhý pedálek ve sbírce.
Popis, konstrukce, parametry, ovládání
Jedná se o ekvalizér speciálně určený pro baskytaru, jinak firma Mooer vyrábí ještě stejný, ale kytarový pedál označený jako Graphic G.
Tělo krabičky je kovový odlitek se stříbrným metalickým nátěrem a modrými popisky a grafikou. Na spodku krabičky je nalepena vrstva měkké neklouzavé gumy s prohlubní uprostřed. V prohlubni je štítek a já tento výřez využil pro nalepení pásku suchého zipu s háčky pro připevnění k ploše pedalboardu.
Vstup (INPUT) je v obvyklém místě na pravém boku krabičky, výstup (OUTPUT) pak na boku levém. Zdířka pro přívod 9V napájení je v čele krabičky. Zařízení není možné napájet baterií, není tam na ní ani místo.
Nožní spínač je kovový a v zapojení true bypass, tedy ve vypnutém stavu krabička žádným způsobem neovlivňuje zvuk. Indikace zapnutí je udělána pomocí červené LEDky umístěné přímo v průhledném plastovém kloboučku ovladače celkové hlasitosti. Oproti jiným krabičkám, které mám, je její svit výrazně nižší, ale stále dostatečný. Jsem velice rád, že tam ovladač celkové hlasitosti je, je totiž nezbytný a vlastně i očekávatelný.
Dalšími ovládacími prvky je pět ve střední poloze aretovaných táhel samotného ekvalizéru. Pásma jsou na 62,5 Hz, 125 Hz, 500 Hz, 1 kHz, 4 kHz, což je pro baskytaru naprosto dostatečné. Zdvih je na každém z táhel ±18 dB.
Zvuk
Zvuk je takový, jaký si uděláte. Trochu mě překvapilo, že největší nárůst, případně úbytek, zvoleného frekvenčního pásma je na samotných krajích pásma, tam je strmost největší, blízko střední polohy už změna není tak výrazná. Já osobně používám nastavení ekvalizéru stylem "mid scoop", a to prakticky jen kvůli slapové technice, jak jsem psal v úvodu, jinak základní ekvalizaci řeším na zmiňovaném Darkglass Alpha·Omega Ultra. V následující ukázce jsem nahrál zvuk rovněž přes Darkglass zařazený až na konci řetězce, a na něm samozřejmě s mým nastavením a se zapnutou simulací aparátu, a jinak ekvalizéru Graphic B jsem ještě předřadil i kompresor TC Electronic SpectraComp (recenze). Mimochodem zařazení ekvalizéru až za kompresorem se mi líbí víc než před ním. Ukázku jsem nahrál pro mě netradičně na baskytaru Gibson Thunderbird (recenze) s niklovými roundwound strunami. V ukázce je vždy verze bez Mooer Graphic B a pak s ním, ukázka má dvě části, nejprve slapem a pak prstovou technikou.
Hodnocení
Zpracování není co vytknout a zvuku vlastně taky ne. Když to nepřeženete s výškami, tak ani žádný šum není slyšitelný. Zařízení dělá, co jsem od něj očekával, takže jsem spokojený. Ač je výrobce z Číny, k jeho výrobkům mám maximální důvěru, ostatně koukněte i na jeho web, jaké fantastické další věci vyrábí: http://www.mooeraudio.com