AER Amp One
Rok výroby: 2016
Země původu: Německo
Běžná cena (prosinec 2018): 39.000,- Kč
Popis, konstrukce, parametry
Jedná se o malé kombo určené pro elektrickou i akustickou baskytaru a neméně stejně tak i pro kontrabas, jelikož se firma AER specializuje na ozvučování převážně akustických nástrojů. Kombo má výkon 200 Wattů a jeden 10" reproduktor s neodymovým magnetem. Skříň je vyrobena z 15 mm silné březové překližky, potah je zvláštní plastový (akrylový) nástřik, řekl bych hodně odolný a lehce udržovatelný, rozhodně bych se na něj nebál vzít vlhký hadr. Rozměry jsou opravdu kompaktních 325 x 375 x 295 mm a váha fantastických 13 kg. Oficiální prameny uvádí 13,5 kg, ale vážil jsem jen samotné kombo bez napájecího kabelu. Reproduktor chrání plechová mříž, ta je navíc kryta průzvučným tenkým molitanem s vylisovaným firemním logem. Je to netradiční provedení, ale líbí se mi. Na zadní straně dole je štěrbinový basreflex.
Plechový box vestavěného zesilovače má bílou barvu a tvoří prakticky celou zadní stranu skříně. Na zadní straně je průduch chladícího ventilátoru, zásuvka na přívodní napájecí kabel, vedle které je i kolébkový hlavní vypínač. Kombo je bohatě vybaveno pestrou škálou vstupů a výstupů.
Myslím, že obrázek je přehledný a všeříkající, ale i tak uvedu regulovatelný XLR výstup s možností odzemnění, pro kterou vypínač je trochu nepochopitelně úplně na druhé straně, a volbou PRE/POST, tedy výstupu braný před nebo za předzesilovačem s korekcemi, dále vstup na externí přehrávač opět s regulátorem hlasitosti, výstup na ladičku, dva insertní vstupy buď před nebo za předzesilovač, výstup a návrat paralelní efektové smyčky, výstup pro externí box, vstup na nožní přepínač ovládající mutování zvuku a spínání paralelní efektové smyčky, a také výstup na sluchátka a linkový výstup. Nenapadá mě, co víc bych mohl ještě chtít. Z tohoto pohledu je moje kombo Hartke KickBack KB12 (recenze) velice chudým příbuzným potácejícím se na hraně existenčního minima.
Podobně vybavený je i hlavní ovládací panel přístupný na horní straně komba, který prosvištím zleva doprava.
S jackovým vstupem je spojen ovladač GAIN s indikací přebuzení CLIP a přepínačem HIGH/LOW, který umí vstupní signál snížit o 10 dB. Následuje tlačítko MUTE, které lze nahradit nožním spínačem. Velice důležité je následující tlačítko COLOUR. Zvuk mi na první zapnutí komba přišel trochu zahuhlaný a pocitově až moc jsem přidával na ovladači výšek. Pak jsem zapnul toto tlačítko a zvuk se rázem krásně projasnil. Toto tlačítko ubere 1 dB na frekvenci 360 Hz, ale hlavně, protože 1 dB podle mě nic moc neřeší, přidá 14 dB na frekvenci 3,8 kHz, což už je výrazný posun do vyššího spektra. S tímto přepínačem v zapnutém stavu jsem velice spokojen. Následuje ovladač basů BASS s ± 9 dB na frekvenci 80 Hz spolu s volitelným přepínačem BASS BOOST, který přidá 10 dB na frekvenci 55 Hz. Středy jsou parametrické. Ovladač MIDDLE je ± 15 dB a s ním svázaný ovladač FREQ určuje frekvenci v rozsahu od 200 Hz do 2 kHz. Dále je k frekvenci je přidružen i přepínač šířky pásma BAND-WIDTH se strmostí 1,6 nebo 0,6 oktávy. Ovladač výšek TREBLE funguje v rozsahu ± 12 dB na frekvenci 6 kHz.
Další zajímavou dvojicí ovladačů je sekce TONE BALANCE, který, jak vyplývá přímo z jeho názvu, ovládá celkové tónové zabarvení. Ovladač INTENSITY má svoje minimum zcela vlevo, při této hodnotě lze kroutit s ovladačem BALANCE jakkoli, ale se zvukem se nic neděje. Ovšem s na maximum, tedy doprava, vytočeným ovladačem INTENSITY pak ovladač vyvážení BALANCE funguje následujícím způsobem. Ve střední poloze přidá 9 dB na frekvenci 50 Hz a zároveň přidá 10 dB na frekvenci 10 kHz, čili klasické "véčko". S ovladačem BALANCE úplně vlevo přidá jen 12 dB na frekvenci 50 Hz a s ovladačem BALANCE úplně vpravo ubere 2 dB na 50 Hz a zároveň přidá 11 dB na 10 kHz. Tyhle možnosti úpravy zvuku mám moc rád i na mém zmiňovaném kombu Hartke KB12, kde je to mimochodem sdruženo do jednoho ovladače s názvem SHAPE.
Poslední sekcí je COMPRESSOR. Ovladač TRESHOLD ovládá práh, kdy komprese začíná zabírat, ovladač RATIO pak kompresní poměr v rozsahu od 1:1 do 5:1. Čas reakce kompresoru (attack) je napevno nastaven na 40 ms. Uvítal bych i kratší a nebo spínatelný, ale to už bych asi opravdu chtěl moc, každopádně u tohoto komba je kompresor opravdu velice použitelný. Kompresor lze zapnout a vypnout tlačítkem ON/OFF, o čemž jste informováni i přidruženou LEDkou s nápisem ACTIVE.
Pak již je tam jen ovladač celkové hlasitosti MASTER a LEDkový indikátor zapnutí POWER. Zajímavé je i to, že v koncovém zesilovači je zabudován automatický limiter na hranici 160 W sinus. Zesilovač je analogový, o čemž svědčí i maximální udávaný příkon 500 W.
Zvuk
Zvuk mě velice překvapil, zvláště po předchozích shlédnutí videí na YouTube. Od takové malé velikosti, navíc s pouhým jedním malým 10" reproduktorem, jsem tak plný a mohutný zvuk nečekal. Zvuk je opravdu plný, hutný, reproduktor zvládá hodně velkou zátěž. S přepínačem BASS BOOST se musí opatrně, snadno vyžene preamp do clipu a taky zaduní celý zvuk. Ten je pak nečitelný, rozmazaný, takže jsem ho nepoužil. Mám hodně basů rád, ale s tímhle přepínačem jsem se nesžil. Překvapivě 10" reproduktor tento zvuk zvládá přenést i při své malé velikosti, což jsem už vůbec nečekal, takže velice chválím. Srozumitelnosti navíc rozhodně pomůže zmiňovaný přepínač COLOUR, bez toho bych asi nechtěl hrát. Stejně tak jsem použil ovladače v sekci TONE BALANCE, které jsem nastavil oba cca na střed rozsahu a byl jsem se zvukem spokojen, klasické korekce už jsem nechal na nule. A jelikož jsem zvyklý na naklopení z mého zmiňovaného Hartke KB12, i toto kombo jsem podložil, abych docílil požadovaného směřování zvuku. Mimochodem firma AER k tomuto účelu dělá i speciální skládací úhlovou podložku. Kombo jsem porovnával s mým Hartke KB12, které je v podobné výkonnostní skupině, jen má větší 12" reproduktor, a co se plnosti a barevnosti zvuku týče, jednoznačně AER vyhrál.
Hodnocení
Parádní kombo s plnohodnotným dospělým zvukem, leč za hodně vysokou cenu. Cena pro některé bude nejspíše astronomická, ale vzhledem ke kvalitě zpracování, zvukovému projevu a celkovému vybavení je ospravedlnitelná. V ceně dostanete i kvalitní polstrované pouzdro s kapsou.
Spoluhráčům z bluesové kapely se kombíčko taky moc líbilo, až mě skoro přemlouvali, ať si ho taky pořídím. No, za tu cenu ne, nechám si Hartke KB12, které mě stálo prakticky 1/4 toho, co stojí AER Amp One. V cenovém hledisku prostě vítězí na plné čáře Hartke, a to při dodržení slušné kvality jak zpracování, tak zvuku, ale přiznávám, že AER Amp One by se mi moc líbilo. Nicméně stejně hraju jen s použitím in-earu, kde si užívám superluxusní zvuk, a kombo mám jen na zkoušky pro spoluhráče, případně pro ně i na pódium, a jim tedy Hartke musí stačit. Ale kdo ty prachy máte, a jste ochotni je za AER dát, rozhodně neprohloupíte, tím spíš, když jej koupíte z druhé ruky za podstatně nižší cenu. Snad jen jediné, co mi na testovaném kombu nevyhovovalo, byl hlavní vypínač někde vzadu, ale to je taky částečně věc zvyku. Velice musím opět poděkovat Daviďákovi za možnost užít si trochu toho luxusu.
Ještě jsem kombíčko nafotil s baskytarou ať máte srovnání měřítka. Mimochodem strunu H taky zvládá výborně.
Odkazy
Oficiální stránky: http://www.aer-amps.org
Ukázkové video od Eda Friedlanda: