TC Electronic Sub 'N' Up Mini Octaver
Země původu: Thajsko
Cena: 1.990,- Kč
Popis, konstrukce, parametry, ovládání
Vyšetřil jsem trochu místa v pedalboardu, stýskalo se mi po oktáveru, tak jsem si ho zase koupil. Navíc kytarista z kapely mě nutí v jedné skladbě hrát v jednom místě současně vždy dva oktávové tóny, takže tohle byl logický krok. Jedná se o zmenšenou verzi, na tu větší bych horko těžko hledal v pedalboardu místo, a taky lehce ořezaná verze mi bohatě postačuje, navíc mám i všechny ostatní krabičky v provedení mini. Pro srovnání ukážu obě verze v měřítku vůči sobě.
Tělo pedálku je kovové slitiny, provedení je v zářivé červené barvě, spínač je kovový v zapojení true bypass, tři otočné ovládací prvky mají černé plastové kloboučky. Celkově efekt vypadá opravdu elegantně, povšimněte si například postranních černých pruhů, které vlastně dělají šipky nahoru a dolů. Design TC prostě umí.
Prostřední ovládací prvek DRY ovládá hlasitost čistého neefektovaného signálu, levý prvek SUB nastavuje intenzitu přidané dolní oktávy nebo dokonce dvou oktáv, pravý prvek UP nastavuje intenzitu přidané horní oktávy. Oktáver je polyfonní, to znamená, že nepřidává k základnímu tónu jen jednu oktávu, ale hned tři – jednu horní a dvě spodní. Je-li to někomu moc, jako například mně, není problém to v softwaru změnit, ale o tom až dále.
Vstup je na pravém boku, výstup na levém. Na pravém boku je ale ještě něco. Vstup pro 9V napájení (efekt není možno napájet baterií, kvůli velikosti by se tam nevešla) a dále mini USB zásuvku na propojení s počítačem eventuálně i telefonem.
Upřímně řečeno, napájecí zdířku a USB zásuvku bych daleko více uvítal v čele krabičky, než takhle na boku, tohle mi vůbec nevyhovuje. Mám další krabičky vedle této, a díky jejich blízkosti je problém zasunout USB kabel, i když je zásuvka poměrně blízko horní hrany. V čele by to bylo naprosto bezproblémové. Samozřejmě zase by si mohli stěžovat lidé, kteří mají krabičky ve dvou řadách, ale ti je mají jistě i vedle sebe, takže by nebyli spokojení tak jako tak.
Větší verze Sub 'N' Up, tedy ta bez přídomku Mini, má dva ovládací prvky navíc. Má jednak samostatný ovladač druhé spodní oktávy a pak třípolohový přepínač na volbu efektu. POLY je polyfonní efekt, CLASSIC je efekt základní, standardní, a v prostřední poloze TONEPRINT může být uložena uživatelská předvolba. Tato větší verze má tedy více možností a okamžitý přístup k třem různým zvukům. Jak jsem již psal výše, nevadí mi to, můžu si to nastavit softwarově.
TonePrint Editor
Aplikace je volně stažitelná přímo z webových stránek výrobce.
V sekci LIBRARY můžete procházet předvolby podle produktu nebo podle umělce. Podle umělce to není moc výhodné, ne všichni umělci totiž používají tento oktáver, takže podle zařízení je to pohodlnější a rychlejší.
Po zvolení mini oktáveru se zobrazí i ti umělci, respektive jejich předvolby pro daný efekt.
Pod názvem Multiple toneprints se nacházejí tovární předvolby přímo od TC Electronic. Ty samé naleznete i v sekci TEMPLATES.
Naleznete-li nějakou oblíbenou předvolbu, hvězdičkou v pravém horním rohu okna ji přidáte mezi oblíbené, zobrazí se pak v sekci FAVORITES.
Použijete-li vedle hvězdičky ikonku s tužkou, můžete si vytvořit i vlastní předvolbu. Tato možnost je bohužel dostupná jen u továrních předvoleb přímo od TC, nemůžete modifikovat předvolbu žádného z ostatních umělců. Vlastní předvolby se po uložení ukáží v sekci USER.
První kartou pro editaci oktáveru je, jak vidíte na obrázku výše, OCTAVER, tedy základní nastavení poměru jednotlivých oktáv i základního tónu. Povšimněte si že jsem úplně stáhnul druhou spodní oktávu, nevyužívám ji, zvuk je moc zahlcený uduněný, stejně to aparáty nezvládají uhrát. Pro kytaru může být použitelná, s baskytarou ji nechci. Tedy to, že jsem zvolil tuto mini verzi mi vůbec nevadí, stejně bych ten potenciometr SUB2 úplně stáhnul a nepoužíval ho, stejně jako jsem ho nepoužíval na mém předchozím oktáveru Boss Super Octave OC-3 (recenze). Další, co je v této sekci zajímavé, je možnost přidat do zvuku menší či větší či dokonce hodně výrazné zkreslení, a to jak na horní, tak na spodní dvě oktávy. Použil jsem to jen velice jemně a jen u spodní oktávy, krásně to ten zvuk nakopne, než když je úplně čistý.
Druhou kartou je INPUT EQ, tedy možnost ekvalizovat základní vstupní zvuk. Neměl jsem potřebu, tedy jsem těchto parametrů nevyužil.
Třetí kartou je SUB 2 OUTPUT EQ, kde je možnost nastavit ekvalizaci druhé přidané spodní oktávy.
Důležitým prvkem je přepínač Link. Standardně je zapnutý, vypnul jsem ho. Jeho vypnutím můžete pak ekvalizovat druhou i první přidanou spodní oktávu samostatně, jinak nastavení na kartě SUB 2 OUTPUT EQ platí o pro čtvrtou kartu, kterou je SUB OUTPUT EQ, kde v případě aktivního přepínače Link tedy neuděláte nic.
Zatímco s ekvalizací druhé spodní oktávy jsem si nehrál, anžto ji prakticky vůbec nepoužívám, nechal jsem tam aktivní výchozí filtr LoCut, který odřízne vše pod 20 Hz, s ekvalizací první spodní oktávy už jsem si pohrál. Rovněž jsem použil LoCut, tentokrát na 31,5 Hz, což je základní frekvence nejsilnější struny H na baskytaře a k tomu jsem použil i parametrický ekvalizér, jak je vidět z obrázku. Frekvenci a další parametry jsem nastavil intuitivně, prostě aby se mi zvuk líbil.
Pátou kartou je UP OUTPUT EQ a nastavit tam lze horní přidanou oktávu. Tam jsem použil naopak HiCut pro oříznutí frekvencí nad 5 kHz, a stejně jako v předchozím případě pak parametrický ekvalizér, opět vše podle ucha.
Šestou kartou je MODULATION.
Ač se jedná v první řadě o oktáver, lze mu kromě zkreslení z první karty přidat i další efekty jako je chorus, vibrato a dokonce i flanger.
A k nim typ modulace (sinus, trojůhelníky).
Laik žasne, odborník se diví. Divím se žasnu zároveň. Ač jsem této možnosti nevyužil, je úžasné, že tam něco takového vůbec je, rozhodně jsem to nečekal. Alespoň jsem si to vyzkoušel, a opravdu lze dosáhnout obrovského spektra roztodivných zvuků. Nicméně očekával jsem od této krabičky hlavně oktáver, čili tak to u mě i zůstane.
Sedmou a poslední kartou je MAPPING, kde je možné všem třem fyzickým ovládacím prvkům nastavit křivku průběhu potenciometru (doporučuju neměnit, ale klidně experimentujte) a přiřadit jinou než výchozí funkci.
A to prakticky libovolný parametr z kterékoli předchozí karty.
Takže pakliže se rozhodnete nepoužívat horní oktávu, jen dvě spodní, můžete přiřadit prvku UP funkci SUB a prvku SUB funkci SUB2 (nebo obráceně, ale takhle je to asi logičtější). Samozřejmě můžete mít i v tomto případě ve zvuku přidanou horní oktávu, ale napevno nastavenou v softwaru, ovladačem na krabičce s ní už nepohnete.
Dalším použitelným případem by bylo využití měnitelného zkreslení, a to tak, že by se použila spodní oktáva nebo dvě, to znamená že prvek SUB by zůstal na funkci SUB, ale prvek UP by nastavoval zkreslení, to znamená, že by se mu nastavila funkce Octaver – Drive Sub.
A ještě další použití mě napadá. Nechat na SUB oktávu (dvě) a na UP nastavit ovládání nějaké té modulace (chorus, vibrato, flanger). A jistě by vás napadla spousta dalších možností, zkrátka vaší kreativitě se meze nekladou.
Nakonec člověk může své nastavení uložit a pojmenovat pomocí tlačítka Save TonePrint a také ho tlačítkem Store in Pedal poslat do zařízení.
Zvuk
Zvuk je takový, jaký si uděláte. Výchozí tovární nastavení je použitelné, ale využil jsem možnosti udělat si vlastní, jak jsem popsal výše. Druhou spodní oktávu jsem vypnul, jedna dolní mi stačí, a horní oktávu jsem s mírnou modifikací ponechal dostupnou na výchozím ovladači.
Nahrál jsem zvukové ukázky. Použil jsem baskytaru Ernie Ball Music Man StingRay 5, oktáver byl zařazen až za kompresorem TC Electronic SpectraComp a na konci byl v řetězci i preamp Darkglass Alpha·Omega Ultra se zapnutou IR simulací aparátu.
Ukázka se zařazenou jen spodní oktávou a čistým základním zvukem
Ukázka se zařazenou jen horní oktávou a čistým základním zvukem
Ukázka se zařazenou spodní oktávou a jen málo horní oktávou a s čistým základním zvukem – zvuk, který mám nejradši.
Ukázka se zařazenou spodní a horní oktávou a s čistým základním zvukem
Ukázka se zařazenou jen spodní a horní oktávou, tedy úplně bez čistého základního zvuku – zvuk dosti syntetický, ale někomu by se mohl ve speciálních případech hodit.
Oktáver zvládá při mém nastavení zahrát i nejhlubší tóny bez hlcení. Ukázka sestupně až do prázdné struny H. Použit čistý základní zvuk, spodní oktáva a jen malinko horní oktáva.
Význam slova polyfonní oktáver spočívá nejen v přidávání tří oktáv (jedna horní + dvě spodní), ale i v tom, že zvládá "oktávovat" i více hraných tónů najednou. Ukázka hraní akordů, nejprve bez, pak s oktáverem. Opět použit čistý základní zvuk, spodní oktáva a jen malinko horní oktáva.
Už dlouho se mi hodně líbí zvuk osmistrunné baskytary, ale myslím tu se zdvojenými oktávovými strunami, prostě tohle:
https://www.youtube.com/watch?v=53twLuXPFDA&hd=1
Hraní s oktáverem jen s přidanou horní oktávou se tomu zvuku trochu blíží a zvláště se zkreslením. Jal jsem se tedy nahrát ukázku. Zkreslení jsem samozřejmě použil opět z Darkglass Alpha·Omega Ultra. V ukázce je postupně čistý zvuk, čistý zvuk s oktáverem, zkreslení bez oktáveru a zkreslení s oktáverem.
Hodnocení
Já jsem nadšen. Pochybuji, že nějaký jiný oktáver má tolik možností (pominu-li většího bratříčka od TC). Zpracování perfektní, elegantní design, malá velikost, velký zvuk. Zvuk lze nastavit takový, že se nehltí, kromě spodní oktávy lze nastavit i horní, která je pravda trochu syntetická, proto ji mám přidanou jen nepatrně, protože v tomto menším než malém množství zvuk hezky dobarví.
Oficiální stránky produktu: http://www.tcelectronic.com