Fender Custom Shop 1959 Precision Bass Relic
Rok výroby: 2011
Země původu: USA
Popis
Velice podobnou baskytaru už jsem na testování měl, psal jsem o ní ZDE. Na tento kousek jsem se moc těšil, protože oproti uvedené má tento tělo z jasanu místo olše. Jasan mám prostě radši, jak kvůli vyšší hmotnosti, a tedy potenciálně nižšímu přepadávání na hlavu, tak hlavně kvůli zvonivějšímu zvuku. Měl jsem podobný kousek i jasanový, psal jsem o něm ZDE, ale ten měl zase palisandrový hmatník. Javorový hmatník mám zase radši. A tady je. Ovšem vyšší hmotnost se moc nekoná. Baskytara váží jen 4,1 kg, od jasanu jsem čekal víc, a na hlavu prostě padá, trochu zklamání. Za touto mnou nelibě snášenou vlastností se skrývá masívní krk s 44,45 mm na ořechu (nultém pražci). Mám rád široké krky, ale tohle je na 4 struny hodně. Stejnou šířku mám na pětistrunné baskytaře Music Man StingRay 5. Ale profil krku je plný, skvěle mi sedí do ruky. Zažil jsem krky se stejnou šířkou, ale velmi mělkým profilem, ty mi do ruky nesedí. Plný profil je daní za zmíněné přepadávání. Stejně tak masívní mechaniky.
Tělo je tedy ze dvou kusů jasanu, barevné provedení je moc pěkný dvoutónový sunburst. Na baskytaře bylo provedeno zdařilé umělé zestaření, tzv. relic.
Stejně jsou zestařené jak dřevěné části, tak hardware. Ovšem trochu musím polemizovat s autenticitou, protože netuším, jak by mohly v hmatníku vzniknout takové žlábky. Na kytaře ano, tam je to běžné, ale na baskytaře? Schválně si to zkuste na své base. Pravděpodobně žádnou částí prstu ani sebedelším nehtem se nebudete schopni dotknout hmatníku a zkuste si, jakou byste museli vyvinout sílu, abyste se hmatníku dotkli promáčknutou strunou. Nesmysl. Dobrá, jsem schopen se lehounce dotknout hmatníku ukazováčkem, ale to je tak všechno. Navíc koukněte na stránky https://www.andybaxterbass.com/collections/fender-precision-bass, tam je několik starých autentických nástrojů opravdu z roku 1955 až1958, a nemá to ani jeden z nich. Tohle se mi fakt nelíbí.
Krk má ovšem krásnou kresbu dřeva.
Kobylka má závitové kameny, snímač je klasický dělený, stejně tak je klasické ovládání pomocí hlasitosti a tónové clony.
Ke snímači mám drobnou výtku. Nevím, zda to bylo způsobeno přílišným relicem, nebo imbecilitou předchozího majitele, ale vrut snímače pod strunou E má ožvýkané zářezy pro křížový šroubovák, není tedy možné u snímače polohovat vzdálenost od struny.
Zvuk
Zvuk je pro mé uši naprosto úchvatný. Zvonivý vrčák, pevný, průrazný aneb nechte zvony znít! Masívní basy, vrčivé středy, kousavé výšky. Velká paráda. A to i se zkreslením a zvuk je dokonce výtečný i při slapu. Na trsátko je to baskervillská bestie. Na tohle lze hrát všechno. Metal, rock, funk, punk, s trochu staženou tónovou clonou i blues a jazz.
Není-li uvedeno jinak, následující nahrávky jsou nahrány rovnou do zvukovky a dále jen normalizovány. Použité struny jsou niklové roundwound struny D'Addario v tloušťkách .045"-.065"-.085"-.105" v novém stavu.
Nejprve "povinné" nahrávky:
Hra mezi krkem a snímačem
Hra nad snímačem
Hra mezi snímačem a kobylkou
Bonusová nahrávka ve stejném pořadí jako výše
Nahrávka přes předzesilovač Darkglass Alpha Omega Ultra se zapnutou simulací aparátu a také přes kompresor TC Electronic SpectraComp v pořadí povinná nahrávka, bonusová nahrávka, ukázka zkreslení a nakonec slap.
Hodnocení
Po baskytaře Music Man StingRay je právě Fender Precision mou druhou nejoblíbenější baskytarou. Ale musí to být právě padesátkový typ, případně sedmdesátkový, ten mám vlastně ještě radši kvůli o trochu užšímu krku (42 mm) a obvykle vyšší hmotnosti nástroje, která přispívá k lepšímu nebo dokonce perfektnímu vyvážení. Co naopak tak úplně nemusím, je šedesátkový typ, ten je zvukově jinde. A konkrétně tenhle 1959 Custom Shop je zvukově top kousek. Jinak samozřejmě perfektní autentické zpracování včetně relicu, snad tedy až na ten podle mě nesmyslně prohmataný hmatník. Velké díky, Daviďáku, za další nezapomenutelný zážitek.