Aleš Vychodil AVBS5
Rok výroby: 2014
Země původu: Česká republika
Cena nového kusu cca 67.400,- Kč
Popis, parametry
Jedná se o pětistrunný nástroj moderního ražení v provedení singlecut. Tělo je z žíhaného javoru s přední deskou z nádherně prokresleného ořechu.
Ač to tak nevypadá, průchozí krk je laminován ze sedmi kusů, ale tvoří opticky jen pět částí ze dřeva wenge a bubinga.
Hmatník je z exotického dřeva ziricote a je osazen 24 pražci a je bez pozičních značek, ty jsou jen na jeho boku, což mě osobně úplně stačí. Ořechem je přeplátována i hlava nástroje včetně krytky výztuhy, ladící mechaniky jsou ultra lehké od firmy Hipshot v černém provedení. Ořech, kteréžto slovo v tomto případě označuje nultý pražec, je mosazný.
Šířka krku na ořechu je pro mě celkem strašlivých 50 mm a celý hmatník spíš připomíná palubu letadlové lodi. Tento dojem ještě více umocňuje skutečnost, že nástroj má extra dlouhou menzuru 36".
V černém provedení je i zbývající hardware, kobylka je od firmy Hipshot, model A z mosazi s roztečí 19 mm, ale ta navíc ještě drobně štelovatelná.
Snímače jsou rozepínatelné humbuckery Nordstrand Dual Coil 5, aktivní elektronika je opět Nordstrand, a to typ 3B5a. Mezi snímači je instalována rampa z palisandru.
Dle obrázku výše je ovládání následující. Potenciometry jsou v pořadí: celková hlasitost, vytažením se přepne do pasívního režimu, následuje poměr snímačů, dále tónová clona, která funguje nejen v pasívním, ale i v aktivním režimu, pak následují středy na 400 Hz, vytažením potenciometru se frekvence změní na 1000 Hz, a poslední je dvojitý potenciometr pro basy (dole) a výšky (nahoře). Aktivní elektronika je doplněna dvojicí přepínačů, jedním pro každý snímač. Přepínače jsou třípolohové a umožňují přepnout snímač na sériové, paralelní nebo jednocívkové zapojení a to v aktivním i pasívním režimu.
Díky extra dlouhé menzuře, masívnímu krku i tělu váží nástroj značných 5,2 kg, ale k mému příjemnému překvapení nepřepadává na hlavu, respektive přepadává tak nepatrně, že to ani nestojí za řeč, v tomto ohledu jsem velice spokojen.
Zvuk
Zvuk je jednoznačně moderního charakteru, snad jen u pasívního zapojení obou snímačů v single režimu je to trochu podobné Jazz Bassu. Díky dlouhé menzuře hraje výborně i struna H.
Tentokrát jsem se vykašlal na "povinné" ukázky, protože by toho bylo moc a nikdo by to neměl chuť poslouchat, ale nahrál jsem jen kratší kolečka, a to jsem ještě nedělal všech 18 možných kombinací zapojení snímačů, ale jen některé z nich. Není-li uvedeno jinak, všechny ukázky jsou vždy v pořadí zapojení cívek snímačů sériově – paralelně – single, vždy s plně otevřenou tónovou clonou a v aktivním režimu jen s lehce přidanými basy, jinak výšky a středy vždy nulové středové poloze. Hráno vždy nad aktivním snímačem, v případě obou hráno mezi nimi. Použité struny jsou pětačtyřicítky Elixir Nanoweb ve výborném stavu.
Snímač u krku aktivně
Snímač u krku pasivně
Snímač u kobylky aktivně
Snímač u kobylky pasivně
Oba snímače aktivně
Oba snímače pasivně
Slap na oba snímače aktivně
Slap na oba snímače pasivně
Použití struny H aktivně
Použití struny H pasivně
Osobně se mi asi nejvíce líbil zvuk při aktivním zapojení s lehce přidanými basy, oba snímače v paralelním režimu s mírným upřednostněním kobylkového. Parádní naprděný zvuk.
Ukázka prsty, struny H a slapu
Hodnocení
Baskytara je jedna velká exotika a luxus. Nádherná dřeva kombinovaná s nevšedním tvarem a skvostným zpracováním, a to vše doplněné top hardwarem a skvělým zvukem. Zvukových možností je díky osmnácti možným kombinacím zapojení snímačů téměř nekonečné množství, zvláště když to člověk začne kombinovat s různými poměry hlasitostí a také s nastavením ekvalizéru, a ještě do toho zahrne i tónovou clonu. Tato činnost vystačí člověku na dlouhé hodiny laborování, zda ten či onen zvuk je lepší než ten předchozí. A do toho ještě pasívní režim, který není vůbec bez zajímavosti, protože nechává více hrát dřevo. Trochu mně z těch možností přechází sluch i zrak, ale "svůj" zvuk, který by mně vyhovoval, jsem si našel (viz zvukové ukázky). Osobně mám ale radši nástroje s jednoznačněji definovaným zvukovým charakterem, jako je můj oblíbený Music Man nebo to nejjednodušší možné, čili Precision. Za mě také musím říct, že nástroj je obrovské monstrum, jednak až extrémně dlouhou menzurou, širokým a masívním krkem a celkovou šílenou váhou 5,2 kg. S mými 185 cm a 95 kg nejsem žádné tintítko, ale s širokým, leč nepolstrovaným popruhem, mě bolel trapéz po dvaceti sekundách, po výměně za polstrovaný širokánský neoprénový popruh to bylo o trochu lepší. Alespoň že vyvážení je výborné, prát se kromě dlouhé menzury a příšerné váhy ještě s přepadáváním na hlavu, to bych nedal. Nicméně na menzuru se dá zvyknout, a také když odhlédnu od vysoké hmotnost, tak musím říct, že celkově se jedná o skvělý nástroj. Shrnu to jako pro kamaráda, který viděl na Instagramu mojí fotku této basy a ptal se: "Adame, dobrý?", odpověděl jsem mu: "Moc dobrý, ale moc velký a moc těžký."
Odkaz na stránku modelu: https://www.avbasses.com/cz/custom/detail/avs11/