Quantcast
Channel: Baskytara.com
Viewing all articles
Browse latest Browse all 4038

Sandberg California TT4

$
0
0

Sandberg California TT4

Rok výroby: 2011
Země původu: Německo
Cena současného redesignovaného modelu bez relicu cca 37.000 Kč, s podobným relicem cca 44.000 Kč

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfa11ngs842df2214ur3.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfasvqpndg95foukc4.jpg

Popis, parametry, konstrukce

Jedná se o čtyřstrunnou baskytaru typu Jazz Bass s aktivní dvoupásmovou elektronikou. Tělo ze dvou kusů jasanu má ještě původní tvar vycházející z modelu Fender Jazz Bass, dnes už dělají dosti modifikovaný tvar včetně tvaru hlavy. Tělo je v parádní barvě 3-Tone Sunburst a navíc s úžasným relicem. Nejsem upřímně řečeno příznivcem umělého relicu, ale tento je velice uvěřitelný, líbí se mi.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfa1b5t1iv8q9d1c6ultb5.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfb1l74i11l1v10c31avn6.jpg

Krk je javorový přichycený k tělu šesti vruty zapuštěnými do těla. Menzura je klasických 34", palisandrový hmatník nese 22 pražců. Hmatník má krásnou kresbu, je hodně tmavý a chybí na něm polohové značky, ty jsou jen na jeho boku.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfb11ke1vp1154veeb12h19.jpg

Šířka krku na nultém pražci, ano tato baskytara má jak nultý pražec, tak i ořech, je 38,1 mm. Mechaniky jsou firemní, překvapuje mě, že si je vyrábí sami, alespoň tedy neodpovídají žádnému typu od výrobců jako je Schaller, Hipshot nebo Gotoh. Mechaniky jsou poměrně masívní, dnes už dělají odlehčené.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfb12gf17nk1oihjin1719a.jpg https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfc1ftejr5viubsu1hdb.jpg

Odlehčené mechaniky by rozhodně byly lehčí, baskytara váží sice rozumných 4,2 kg, ale na hlavu malinko přepadává, v tom by rozhodně pomohly.

Snímače jsou od firmy Delano a mají velké průměry pólových nástavců. Aktivní elektronika je dvoupásmová. Ovladače ve směru od krku jsou v pořadí: hlasitost, poměr snímačů, výšky, basy. Ovladač hlasitosti je typu push-pull, tedy jeho vytažením se elektronika přepne do pasívního režimu. Potenciometry korekcí mají menší kloboučky a dosti tuhý chod. Mám moc rád tuhý chod potenciometrů, ale zde v případě výšek je to už skoro až obtěžující, jak to jde ztuha. Pasívní režim má oproti aktivnímu s korekcemi v neutrální poloze jen nepatrně slabší signál, takže je velice dobře použitelný.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfb1aotfoojn35ro19ec7.jpg

Kobylka je naprosto dementní, tu musel vymýšlet nějaký troglodyt, který nikdy neseřizoval nástroj. Je masívní, což mi nevadí, spíš naopak, ale štelování oktáv je opruz všech opruzů. Musíte povolit strunu, povolit červík zamykající kámen v kobylce, posunout kamenem, samozřejmě vám to ulítne kdoví kam, protože se s tím hýbe prostě blbě, tak lovíte správnou polohu, když si myslíte, že by to mohlo stačit, tak naladíte strunu, zkontrolujete ladění na oktávě, pak za sprostého nadávání opět povolujete strunu a znovu honíte správnou polohu kamene, až se po deseti nervních minutách strávením neustálým povolováním a laděním struny konečně doberete ke kýženému výsledku. Vynásobte si ten čas počtem štelovaných strun a musí vám být jasné, že budete shánět diazepam nebo flašku něčeho tvrdšího. Být to moje baskytara, tak tam prdnu nějakou vintage kobylku se závitovými kameny a nebo alespoň Hipshot H4 A20, aby to vypadalo podobně jako originál.

Trochu nechápu rozměrný kryt na zadní straně těla a až teprve v něm zasazenou šachtu na baterii. Samotná šachta by byla rozhodně vkusnější, tohle provedení se mi vůbec nelíbí, ale možná to kvůli velikosti aktivní elektroniky jinak nešlo.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfbtri1rttlhigg91puk8.jpg

Původně baskytara byla osazena pickguardem v provedení Brown Shell, ale Daviďákovi, který mi nástroj zapůjčil (díky!), i mně se to líbí víc úplně bez něj.

https://baskytara.com/img/m/2556/t/p1e4t4qvfcv1u1e5014jgb368hfc.jpg

Zvuk

Zvuk je prvotřídní Jazz Bass. Aktivka je nápomocná a musím ji moc pochválit, protože nebarví zvuk a také nemá nesmyslný rozsah, je zkrátka použitelná i v poloze všechno naplno, samozřejmě méně je více. Stejně tak se ovladačem poměru snímačů dá nakroutit spousta barev.

Není-li uvedeno jinak, následující nahrávky jsou provedeny rovnou do zvukovky, jen normalizovány a dále ponechány bez jakéhokoli postprocesingu. Korekce byly nastaveny na střední neutrální poloze. Struny jsou niklové D'Addario ve výborném stavu.

"Povinné" nahrávky

Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky

Bonusové ukázky ve stejném pořadí jako výše

Bonus 1
Bonus 2

Slap na oba snímače

Slap bez EQ
Slap s EQ skoro naplno

Nejvíc se mi líbí zvuk s nepatrným upřednostněním kobylkového snímače, prostě jen jsem lehce cuknul ze střední polohy směrem ke kobylce, a stejným způsobem jsem lehce cuknul s basy a výškami do plusu.

Ukázka "mého" zvuku

Pro představu jak hraje basa přes aparát jsem ji prohnal softwarovým simulátorem AmpliTube 4.

Ukázka "mého" zvuku přes AmpliTube

Hodnocení

Kvalitní materiály, až na tu idoitskou kobylku, z té se fakt můžu proskočit vzteky, perfektní zpracování, úžasný relic a samozřejmě v neposlední řadě výborný zvuk. Na první dojem jsem byl trochu zklamán, že to má aktivku, ale musím uznat, že je velice nápomocná. Nelíbí se mi provedení kapsy na baterii, ale to je drobnost, která rozhodně nesrazí veskrze pozitivní dojem z nástroje. Navíc ceny těchto Made in Gemany nástrojů jsou velice příznivé, takže směle mohou konkurovat nástrojům od firmy Fender. Zde dokonce za znatelně nižší cenu dostanete stejnou nebo i vyšší kvalitu. Samozřejmě v konfigurátoru společnosti Sanberg se můžete díky volbě luxusních prvků vyšplhat cenově také hodně vysoko.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 4038


<script src="https://jsc.adskeeper.com/r/s/rssing.com.1596347.js" async> </script>