Harley Benton Kahuna CLU-Bass Ukulele FL
Rok výroby: 2020
Země původu: Čína
Cena: 3.370,- Kč
Popis, parametry, konstrukce
První basové ukulele se silikonovými strunami jsem zaznamenal jako výrobek Ashbory Bass, pak jako opravdu akustický nástroj od firmy Kala její U-Bass, dnes podobnou koncepci dělá kdekdo. Za značkou Harley Benton, která vyrábí nástroje z ultra levné kategorie, stojí německý obchod Thomann, tedy i tento nástroj je z nejspodnějších cenových pater.
Přední rezonanční deska je ze smrku, boky, záda jsou z mahagonové překližky, rovněž tak krk je z mahagonu. Je-li nástroj lakovaný, tak jen tenkou vrstvou matného laku.
Rolna na popruh je na spodku nástroje v obvyklém místě, druhá je uchycena v patce krku.
Hmatník je ze dřeva označeného jako Blackwood, jedná se africký strom Dalbergia melanoxylon. Místo pražců jsou na hmatníku udělány linky ze světlé dýhy. Menzura nástroje je mimochodem pouhých 21".
Moc se mi líbí rozeta kolem ozvučného otvoru.
Malé uzavřené mechaniky v černém provedení jsou konstrukčně uzpůsobeny pro uchycení silikonových strun. Struny jsou ze světlého silikonu, moc nekloužou, určitě bych je vyměnil za klouzavější typ, který používá zmíněná firma Kala.
Co se týká ozvučení, tak piezo snímač v kobylce je doplněn aktivní elektronikou s basy, výškami, hlasitostí a vestavěnou ladičkou. Netradiční je napájení elektroniky pomocí dvojice knoflíkových CR2032 baterií. Zajímavé je i to, že při zasunutí kabelu je automaticky ladička aktivována, což je vítaná funkce, protože u silokonových strun se ladění po vytažení z futrálu nevyhnete. V zapnutém stavu jinak ladička samozřejmě odpojí zvuk z nástroje.
Zvuk
Kupodivu, i přes tělo s malinkým objemem a "gumové" struny, je už zvuk nasucho poměrně hlasitý, nebo spíše nečekaně hlasitý a pěkně basuje. Samozřejmě elektrifikovat nástroj je nezbytné.
Už kdysi dávno u zmíněného nástroje Ashbory vyzdvihovali v ukázkách charakteristický kontrabasový zvuk, a ten je i zde. Objevil jsem, že toho typického zvuku nedosáhnete hraní prsty, jako na elektrickou baskytaru (ukazováčkem a prostředníčkem), ale hlavně hraní palcem ala Sting. Touto metodou jsem nahrál i následující ukázku. Basové ukulele bylo zapojeno rovnou do vstupu zvukové karty a jinak zvuk jen normalizován, ponechán bez postprocesingu. Basy na aktivní elektronice jsem nechal naplno, ale výšky jsem úplně stáhnul abych omezil pazvuky dané piezo snímačem.
Myslím, že tam kontrabasový charakter výrazně zaznívá. Ovšem pro dokreslení, jak nástroj vyzní v kontextu kapely, jsem nahrávku doplnil dvojicí akustických kytar a použil i postprocesing jako kompresi a drobnou ekvalizaci.
Myslím, že by nikdo neřekl, že se do tak malého nástroje vejde tak velký zvuk.
Hodnocení
Za cenu lehce převyšující tři tisíce nelze čekat zázraky, ovšem ač bych chtěl hnidopošit, tak nemohu. Nástroj je dobře zpracovaný, materiály, hardware a elektronika vypadají pěkně a funkčně, a i zvuk je více než uspokojivý. Já osobně bych dal přednost pražcové verzi https://www.thomann.de/cz/harley_benton … ulele.htm, která je pravda o pětistovku dražší, ale poskytuje lepší herní komfort při, dle mých zkušeností, prakticky stejném zvuku. A rozhodně bych vyměnil struny za klouzavější.