Yamaha BB1100S
Rok výroby: 1993
Země původu: Japonsko
Popis, parametry, konstrukce
Tuto recenzi vezmu trochu letem světem, jelikož baskytara není v úplně původním stavu, anžto byla odpražcována, ale i tak se s vámi o ní chci podělit. Dokonce se i bezpražcová verze vyráběla, takže to není zas až tak mimo mísu.
Tělo je z olše v bílé, dnes již notně zažloutlé, barvě. Krk je javorový s palisandrovým hmatníkem. Palisandr je to poměrně světlý, vypadá skoro jako pau ferro.
Skvělé jsou srdíčkové ladící mechaniky. Jsou velice příjemné do ruky svým tlustším profilem a mají po těch letech stále hladký chod.
Kobylka je masívní, bezproblémově funkční. Firemní snímače jsou v konfiguraci PJ. Baskytara má aktivní elektroniku přepínatelnou do pasívního režimu, což provádí malý páčkový přepínač. Ten velký slouží pro přepínání snímačů (krkový, oba, kobylkový). Větší kovové kloboučky potenciometrů představují celkovou hlasitost a tónovou clonu, vzájemný poměr snímačů nastavit nelze, pouze, jak jsem uvedl, daným přepínačem zvolit aktivní snímač(e). Menší plastové kloboučky pak jsou přidruženy k třípásmové aktivní elektronice (basy, středy, výšky). Pro štelování průhybu krku slouží otvor v těle u jeho patky, a je potřeba speciální klíč, který jsem zmiňoval i u podobného modelu (recenze).
Na zadní straně těla je jednak kapsa na aktivní elektroniku a také zacvakávací kapsa na 9V baterii.
Ke zpracování nemám jedinou připomínku, všechno sedí, lícuje a funguje.
Baskytara váží jen 3,9 kg a díky poměrně masívnímu krku, a také masívním mechanikám, značně padá na hlavu, to je asi jediná má výtka.
Zvuk
Zvuk je poměrně očekávatelný, tedy v rámci PJ konfigurace. Nejradši mám zvuk jen na dělení precižnovský snímač, je tlustý, sametový, ale také si umí mňouknout. Na oba snímače je zvuk trochu sterilní, ale to je dáno zmíněnou PJ konfigurací. Samotným kobylkovým snímačem bezproblémově dostanete pastoriusovské štěkání, máte-li ho v oblibě.
Nahrál jsem několik ukázek v pořadí krkový snímač, oba snímače, kobylkový snímač. Použité struny jsou notně hrané nylonové tapewound hlazenky Fender 9120. Nahráno je to vždy přímo do zvukové karty a nahrávky byly jen normalizovány, jinak ponechány bez dodatečných úprav.
Aktivní režim s přidanými basy a středy cca o 50%
Pasívní režim se staženou tónovou clonou na cca 50%
V pasívním režimu baskytara funguje i bez vložené baterie. Nejradši mám zvuk na krkový P snímač v pasívním zapojení se staženou tónovou clonou o těch cca 50%. Mimochodem v aktivním režimu tónová clona nefunguje. Korekce výšek na aktivce při jejich přidání docela dost zvýrazňují bzučení, ale ve střední poloze není po rušivých zvucích ani památky.
Hodnocení
Kvalitní baskytara s výborným zpracováním a velice slušným zvukem. Aktivní elektronika je nápomocná, ale nesmí se to s ní přehnat, a u tohoto modelu bych se bez ní úplně obešel. Každopádně dá se vypnout, a když navíc nevložíte baterii, tak přepínač aktiv/pasiv pak funguje jako tzv. kill switch. Když někde na tento model na bazaru narazíte, myslím, že za rozumnou cenu dostanete notnou dávku muziky a příjemný vintage vzhled navrch.
Díky Mikulíkovi za možnost seznámit se s touhle blondskou.