Fender American Original '60s Precision Bass
Rok výroby: 2019
Země původu: U.S.A.
Cena: 51.500 Kč
Popis, parametry, konstrukce
Jedná se o baskytaru klasické konstrukce, jíž předlohou stál typický model ze šedesátých let. Padesátkových typů baskytary Precision už jsem měl vícero, na tento šedesátkový kousek jsem se vysloveně těšil.
Surf Green se zove ta barva, kterážto v lesklém nitrocelulózovém laku kryje tělo z olšového dřeva. Nitro, kromě dalších benefitů, má tu vlastnost, že jen se na něj opatrně podíváte, už je tam škrábanec. Netřeba dělat relic, v průběhu několika mála let se dostaví autentické opotřebování v exponovaných místech takřka samo.
Krk je javorový s úžasně tmavým plátkem palisandru coby hmatníkem a s dvaceti pražci subtilnějšího typu. Orientační značky rovněž mají vintage look. Krk je na zadní straně lakovaný opět nitrem vyvedeným v lesku, vytknul bych občasné záteky laku až na hmatník na jeho hranách, ale to se stejně co nevidět ošoupe. Pražce jsou zapravené perfektně.
Šířka krku na ořechu (nultém pražci) je 44,45 mm, což mně osobně moc nevyhovuje. Rovněž profil poměrně mělkého C není úplně to pravé pro mou levou ruku, plnější padesátkový typ mi vyhovuje podstatně více. Ale i tak bych si určitě zvyknul, extrémní nepohodlí rozhodně necítím. Mechaniky jsou velké, těžké, s dlouhými stopkami listů, a mají reverzní chod.
Díky nim baskytara při celkové váze 3,95 kg docela padá na hlavu. Přepadávání je takové, že se zastaví krkem rovnoběžně se zemí, dál nejde. S Daviďákem, kterému strašně moc děkuju za zápůjčku, se divíme, že Fender neudělá u mechanik ústupek a nepoužije třeba naprosto stejně vypadající mechaniky Gotoh GB640 z jejich ultra lehké řady RES-O-LITE, které na hlavě ušetří významných 300 gramů. To už bych s vyvážením byl určitě spokojený i já.
Kobylka je typické konstrukce z ohnutého plechu se závitovými kameny. Snímač je dělený typu '63, doplněný pasívní elektronikou v klasické podobě hlasitosti a tónové clony. Pickguard je čtyřvrstvý v provedení Brown Shell. Pickguard, ač má drobný výřez, je nutno sundat pro přístup k matici výztuhy krku, ale myslím, že by onen zářez měl jít bezproblémově zvětšit, což bude stačit, protože tyto výztuhy chodí obvykle lehce.
Zvuk
Zvuk je typický Precision. Šedesátkový. Ne tak zvonivý jako padesátkový, ale taky moc, moc pěkný vrčák. Zvuk je pěkně vyrovnaný na všech strunách. Všiml jsem si, že rovnou do zvukové karty/mixu má možná trochu slabší Ečko, ale když se zařadí preamp/zesilovač/simulace aparátu, hutnosti je stejně na všech strunách. Každopádně jsem zhýčkaný brutálním Ečkem z těch mých Music Manů, tak to možná jenom tak vnímám. Ale jak říkám, s aparátem už je vše v naprostém pořádku. Není-li uvedeno jinak, následující nahrávky jsou vyvedeny rovnou do zvukové karty, vždy s plně otevřenou tónovou clonou, a kromě normalizace ponechány bez úprav. Použité struny jsou tovární Fender 7250M (.045 - .105), roundwound typ z poniklované oceli.
"Povinné" ukázky
Hra u krku
Hra nad snímačem
Hra mezi snímačem a kobylkou
Bonusové ukázky ve stejném pořadí jako výše
Vliv tónové clony – jednotlivé části nahrávky jsou: plně otevřená tónová clona – mírně stažená – stažená skoro úplně – úplně zavřená tónová clona.
Trochu stáhnout tónovou clonu se mi líbí asi nejvíc. Následující nahrávku jsem protáhl kompresorem a simulací aparátu. Pořadí ukázek je opět stejné jako nahoře, tedy hra u krku, nad snímačem a nakonec mezi snímačem a kobylkou.
Ukázka se simulací aparátu – no řekněte, nehraje to krásně? Co na tom, že samotná basa hraje líp než já?
Hodnocení
Nejsem úplně příznivcem této surf barvy, ale i tak musím uznat, že je ta basa nádherná. Extra tmavý palisandr na hmatníku, perfektně provedené lakování nitrem, kvalitní hardware (mechaniky bych okamžitě vyměnil za výše zmíněné Gotohy), perfektní seříditelnost, úžasný zvuk. Zpracování kompletně výtečné, až na ty v textu zmíněná místa s lakem na hmatníku, ale třeba je to autentické vztahem k šedesátým létům minulého století.
A ještě nějaký ten travní standard…