Electro-Harmonix SYNTH9
Rok výroby: 2017
Země původu: Čína
Cena: 4.900,- Kč
Popis, parametry, konstrukce
Jedná se o digitální syntezátor určený pro kytaru nebo baskytaru, ale šly by použít klidně i klávesy. Obsahuje devět emulací různých syntezátorů. Šasi pedálu je tvořené kovovým (zinková slitina?) odlitkem krytým bílou barvou. Za barvu jsem rád, některé EHX krabičky jsou v surovém stavu, což je sice cool a vintage a butique look, ale moc se mi to nelíbí.
Na pravém boku je vstup, na levém dva výstupy. Jackové zásuvky jsou kovové, což jsem rád. Vstup je jen jeden, tedy pedál neumí fungovat ve stereo režimu.
Jeden z výstupů je určen pro efektovaný signál (SYNTH), druhý pro čistý signál (DRY). Toto míchání není vůbec špatné, mnohdy je velmi použitelné, ale je pro to třeba mít návazně nějaký směšovač, mixer v podobě např. Boss Line Selectoru a podobných zařízení.
Zdířka napájení pro 9V adaptér je ve středu čela krabičky. Efekt si vezme max. 100 mA. Napájet baterií pedál není možné.
Popíšu řadu čtyř ovládacích prvků s černými kloboučky. Dva levé ovladače jsou hlasitosti (VOL). První je pro čistý signál (DRY), druhý pro efektovaný (SYNTH). Pozor, oba ovládají hlasitost do výše uvedeného výstupu SYNTH. Jackový výstup DRY je průchozí, zařízení tento signál nijak neovlivňuje, tedy ani jeho hlasitost. Dva pravé ovladače (CTRL 1 a CTRL 2) ovládají parametry efektu, pokaždé jiné, podle zvoleného typu emulace.
Typ efektu se volí pomocí bílého krokového ovladače. Jednotlivé emulace popíšu zkratkovitě, podrobně jsou popsány v manuálu, kde je i u každého uvedeno, co dělají ovladače CTRL 1 a CTRL 2.
1. OBX – emulace Oberheim OB-X
2. PROFIT V – emulace Sequential Prophet-5
3. VIBE SYNTH – polyfonický syntezátor
4. MINI MOOD – emulace Moog
5. EHX MINI – emulace klasického Electro-Harmonix Mini Synth
6. SOLO SYNTH – synth s fuzz zkreslením
7. MOOD BASS – emulace Mini Moog a pedálové klaviatury Moog Taurus
8. STRING SYNTH – emulace ARP String Ensemble
9. POLY VI – emulace Korg Polysix
Nožní spínač je kovový a funguje v režimu buffered bypass, tedy není true bypass.
Zvuk
Když jsem obdržel před časem na test syntezátor Keeley SYNTH-1, cítil jsem se jako neschopný diletant, neřkuli přímo idiot, protože jsem z toho nemohl dostat použitelný zvuk. Tady jsem našel bezproblémově a intuitivně použitelné nastavení na všech devíti typech efektů.
Udělal jsem i ukázku zvuků od čísla 1 do čísla 9. Výstup z krabičky jsem bral jen jeden, tedy efektovaný, ale u většiny efektů jsem ovladač DRY nechal na půlce, tedy je tam přimíchaná významná část čistého zvuku baskytary. Baskytarou byl Fender American Professional II Precision Bass V.
https://www.youtube.com/watch?v=SIVebJmya5Y
Mimochodem ovládání je opravdu intuitivní. Ve zmíněném manuálu jsou uvedeny i doporučená nastavení pro každý z devíti typů, ale koukal jsem na ně až po provedení nahrávek. Zjistil jsem, že jsem se většinou odchýlil jen jemně od těchto doporučení. A když jsem si některá z nich zpětně zkoušel, stejně jsem se od nich ke své spokojenosti musel odchýlit.
Hodnocení
Smysluplně vystavěné ovladače, skvěle použitelné zvuky, kvalitní zpracování, příjemný vzhled, tak bych to shrnul. Poměrně drahá krabička, ale zde za hodně peněz dostanete opravdu hodně muziky. Ovládání je intuitivní, a navíc jednotlivé ovládající parametry jsou dobře popsané v manuálu. Snad leda jedna nevýhoda mě napadá, že si ta nastavení musíte pamatovat nebo poznamenat a před písničkou si nakroutit daný zvuk, jelikož to nemá žádné ukládání pressetů.