Hotone Ampero
Rok výroby: 2021
Země původu: Čína
Cena: 8.200,- Kč
Popis, parametry, konstrukce
Relativně malý, ale velice slušně vybavený multiefekt mi přistál na otestování. Opět jako v případech dříve testovaných zařízení podobného konceptu, tedy Headrush MX5, Headrush Gigboard a Line 6 HX Effects i k tomuto přistoupím z pohledu basáka s vidinou využití tohoto zařízení jako jediného prostředníka mezi baskytarou a aparátem, potažmo rovnou mixážním pultem s eventuálním využitím in-ear odposlechového systému. Zaměřím se na použitelnost a vlastnosti, nebudu v žádném případě suplovat podrobný manuál. Občas si dovolím srovnání s jmenovanými multiefekty.
Zlato-černé šasi zařízení je poskládáno z několika vzájemně smontovaných plechových částí. Konstrukce je bytelná, ale přitom na mě působí vzdušným dojmem. Rozměry jsou poměrně kompaktních 320×147×46 mm a hmotnost rozumných 1,4 kg. Horní povrch je broušený, elegantní, leč na něm snadno ulpívají otisky prstů. Nožní spínače jsou kovové, pedál je rovněž kovový, navíc s protiskluzovou plochou ne nepodobnou smirkovému plátnu. Tři malé a dva velké ovladače mají kvalitní plastové kloboučky, 4" displej je dotykový s dostatečným rozlišením 800×480 px.
Spínače jsou podsvícené, oproti výše odkazovaným podobným multiefektům nelze barvu zvolit libovolně, ale mění se podle momentální funkce daného spínače. První tři spínače standardně svítí tyrkysově, čtvrtý zeleně, po jeho stisku pak červeně.
Nejprve ale proberu zadní panel se vstupy a výstupy.
Zleva doprava je jackový vstup na druhý expression pedál, pak je třípolohový přepínač E.GT/A.GT/LINE určující typ vstupu do následující zdířky INPUT. Zařízení totiž umí obsloužit elektrickou kytaru nebo baskytaru (E.GT), akustickou kytaru nebo baskytaru (A.GT) nebo dokonce i klávesy (LINE). Následují XLR výstupy, a to pro použití ve stereo nebo mono režimu. U stereo režimu se trochu zastavím. Když tu byla řeč o vstupu pro klávesy, ten je, jak vidíte, jen jeden a opravdu je to jen TR jack, tedy mono. Obecně přítomnost XLR symetrického výstupu velice oceňuji, není pak potřeba řešit žádný DI box, což nebyl případ ani jednoho z těch odkazovaných zařízení. Ve vztahu k XLR výstupům je i páčkový přepínač GND LIFT pro odpojení země. Následují dva malé TRS jackové zásuvky, vstup AUX IN na nějaký audio přehrávač a dále sluchátkový výstup. Další dvě TR jackové zásuvky reprezentují stereo či mono nesymetrické výstupy třeba na aparát nebo další zařízení. Následuje USB zásuvka hranatého typu USB-B pro připojení k počítači. Ta slouží pro spojení s doplňkovým softwarem pro nastavování, aktualizaci firmwaru a navíc zařízení umí fungovat jako zvuková karta. Další je kolébkový vypínač, MIDI zásuvka standardu DIN 5P a nakonec konektor pro napájení. Napájecí adaptér je součástí dodávky, je to notebookový typ, tedy tenký kabel – cihlička – tlustý kabel. Radši bych tam viděl klasický adaptér, tedy tenký kabel – kostička s transformátorem a vidlicí. Bohužel. Pak už je vzadu jen plastová packa na přichycení kabelů.
Ovládání
Samotné nožní spínače 1, 2 a 3 slouží k přepínání patchů, není-li jim přiřazena jiná funkce. K tomu dochází jednoduchým stiskem. Podržením spínače se volí druhotná funkce, např. podržení spínače č. 3 aktivuje chromatickou ladičku. Lze na ní nastavit frekvenci komorního A (standardně 440 Hz) a i to, zda ladička zvuk mutuje, nebo ne, nebo jen propouští čistý signál nástroje. To je bezvadná věc, můžete si tak kontrolovat původní zvuk nástroje a porovnávat ho co do množství efektu a hlasitosti s efektovaným zvukem.
Čtvrtý spínač CTRL stiskem aktivuje předvolené efekty v patchi a dlouhým podržením přepíná do režimu TAP pro nastavení tempa integrovaného bicího sekvencéru, rychlosti opakování delaye a podobně.
Současným stiskem spínače 1 a 2 se lze pohybovat ve skupinách patchů směrem dolů, podobně současným stiskem spínače 2 a 3 nahoru (o skupinách patchů ale až později), současným stiskem spínačů 3 a CONTROL se aktivuje looper, což je vše zřejmé z grafiky a popisků u spínačů.
Tři malé otočné ovladače pod displejem nastavují parametry efektu u odpovídajících polí na displeji. Levý velký otočný ovladač VOLUME nastavuje celkovou hlasitost, pravý velký otočný ovladač MENU/VALUE je i klikací a slouží pro pohyb na displeji a nastavování ostatních parametrů, kterým nejsou přiřazeny ty tři malé ovladače pod displejem.
Po zapnutí multiefektu se na displeji zobrazí poslední použitý patch.
Mezi patchi se lze přesouvat šipkami po stranách prostředního pole s názvem nebo nožními spínači, jak bylo již řečeno. Přestože je displej dotykový, podobně jako mají nahoře zmíněná zařízení Headrush, a lze na něm udělat prakticky všechno, i tak je k dispozici doplňkový ovládací software Hotone Ampero Editor.
V levém okně je záložka 99 továrních předvoleb (Factory Patches) a 99 uživatelských předvoleb (User Patches). Všimněte si, jak jsou číslované. P01-1, P01-2, P01-3, a pak podobně je P02-1, P02-2, P02-3 atd., tedy jsou zařazeny do skupin po třech. To totiž odpovídá i těm třem spínačům 1, 2, 3. Ve výchozím nastavení tedy přepínáte mezi celými zvukovými řetězci. Ve zvukovém řetězci může být až 9 efektových bloků, a ne všechny samozřejmě musí být aktivní. V zapnutém stavu jsou ty se zvýrazněnou barevnou tečkou vedle názvu kategorie efektu. Parametry vybraného efektu se pak zobrazují ve spodním okně vpravo. V prostření spodní části je seznam efektů a popis právě vybraného. Parametry efektu můžete nastavovat jednak taháním myší po ovladači, ale stačí i jen najet kurzorem nad daný ovladač a točit kolečkem na myši. Pro přesné nastavení hodnoty je pak možno udělat dvojklik přímo do políčka hodnoty a číselnou hodnotu zadat z klávesnice. To mi u některých podobných softwarů v minulosti chybělo, že buď nešlo zadat hodnotu z klávesnice, nebo nebylo možné využívat kolečko myši.
Potřebujete-li změnit pořadí efektů, a věřte mi, že to potřebovat budete, nelze je nevím proč přesouvat rovnou v rámci tohoto okna. Musíte nejdříve kliknout na Manage Signal Chain.
Po přesunutí efektů změny potvrdíte tlačítkem OK. Upravujete-li zvuk přímo na zařízení, do zvukového řetězce se dostanete stisknutím tlačítka EDIT v pravém horním rohu displeje.
Chcete-li změnit pořadí efektů, musíte to udělat dvojklikem na daný efektový blok a pak jej přesunout. Po jednoduchém kliknutí na efekt a stisku tlačítka EDIT tentokrát v dole na displeji se dostanete do výběru nastavení daného efektového modulu.
Sice můžete použít devět efektů, ale některé efektové bloky jsou jednostranně zaměřeny. Např. sekce EQ, tedy ekvalizér. Tam jsou dva kytarové typy, dva basové a pak 3 obecné a tím to hasne. Tento blok je prostě určený pro ekvalizaci a šmitec. Podobně bloky DLY (delay) a RVB (reverb). Já třeba delay ani reverb vůbec nevyužívám, a šup, jsem tedy hned o dva efektové bloky chudší. Stejně tak bloky AMP (amplifier – zesilovač) a CAB (cabinet – reprobox). Tohle určitě využiju, takže mi to nevadí, ale kdo hodlá používat fyzický aparát a nikoli simulaci, šup, další dvě efektové pozice mínus. NR (noise reduction) obsahuje šumové brány, a opět, ne každý je využije, ale hodí se, fungují perfektně, jsem rád, že tam jsou. A pak tam jsou tři zdánlivě volně použitelné efektové bloky FX1, FX2 a FX3 s důrazem na to "zdánlivě volně použitelné". Čekal bych, že ve všech třech bude kompletní škála efektů, tedy vyjma delayů, reverbů a ekvalizérů, které mají samostatné bloky. Čili pod každým číslem efektu jsem očekával už všechny ty dosud nejmenované kompresory, zkreslení, fuzzy, chorusy, flangery, phasery, wahy, oktávery atd. Není tomu tak. Některé efekty jsou ve dvou blocích, některé jen v jednom. Např. autowah, který jsem si našel jako použitelný, je dostupný pod FX1 a FX3, ale v FX2 jsem ho nenašel, a to ani přes vyhledávácí políčko. Pod FX1 a FX2 jsou např. zase kompresory a zkreslení, ale už nejsou v FX3, takže když potřebujete kompresor a dvě zkreslení (např. overdirve a fuzz), a přepínat mezi nimi, tak máte smůlu, nebo musíte přepínat patche nebo celé skupiny patchů, kdy v jednom patchi budete mít kompresor a overdrive, ve druhém kompresor a fuzz. Nepochopil jsem logiku rozdělení efektů pod jednotlivé skupiny FX1, 2, 3 a jejich průniky, takže je v tom pěkný bordel. Není tam v seznamu efektů ani žádné oddělení z něhož by bylo zřejmé, že tady končí zkreslení a začínají chorusy, navíc ani efekty patřící k sobě nejsou uspořádány abecedně. Díky tomuto rozdělení efektů vám nezbude nic jiného, než nutně popřešoupat bloky efektů, protože dynamické efekty jako autowah prostě musíte dát před kompresor a podobně.
A jdeme tvořit zvuk. Kompresor jsem si nastavil, vybral jsem si jak vidíte na jednom z předchozích obrázků typ Squeezer, který má dostatek potřebných parametrů. Dalším nezbytným efektem je pro mě zkreslení. V minulých recenzích v úvodu zmíněných multiefektů jsem zkreslení vytvořil rozdělením signálové cesty do dvou větví, a tedy paralelním zpracováním čistého a zkresleného zvuku a jejich následným mixem. Nic takového Hotone Ampero neumožňuje. Jak bych tedy mohl být spokojen? Jak mnozí víte, mým absolutně adorovanou zkreslovací krabičkou je Darkglass Microtubes X Ultra, která zkresluje jen výšky a basy naopak komprimuje, což mi maximálně vyhovuje. Simulaci Darkglassu Hotone nenabízí žádnou. Ale objevil jsem již před časem, že podobný charakter zkreslení má mnou kdysi rovněž vlastněný Boss Bass OverDrive ODB-3, no a přímo ten Hotone poskytuje pod názvem Bass Crusher, takže můžu být dostatečně uspokojen i bez paralelního zpracování signálu.
Teď něco k přepínání efektů. Nejdřív jsem to vyřešil tak, že jsem si poskládal celý řetězec efektů, a uložil ho na první a druhou pozici v trojici patchů. V první jsem zkreslení vypnul, v druhé naopak zapnul a uložil. Tím jsem ale zaplácnul dva spínače. Nešlo by spínat zkreslení v rámci jednoho patche? Šlo. Vedle názvu patche nad řetězcem efektů je tlačítko CTRL/EXP. Tam lze v sekci CTRL Setting právě nastavit, co aktivuje čtvrtý spínač CONTROL, přičemž může aktivovat i více efektových bloků, chcete-li např. čistý zvuk bez simulace aparátu, ale zkreslený už s ním.
Mimochodem netuším, proč zatržítka nejsou uspořádaná nějak logicky, aby např. FX1, 2 a 3 bylo u sebe, ale to je designová drobnost. Samozřejmě v tomto okně se v další záložce dá nastavit i expression pedál. Já si s ním nehrál, neumím tou nohu kvedlat. To je i důvod, proč vyžaduju autowah typu touch, tedy reagující na sílu úderu do struny. Takový tam je a funguje k mé spokojenosti.
Z čehož nadšený už moc nejsem, je oktáver. Občas dělá se zvukem divné věci a horní oktáva je prakticky nepoužitelná, má odporný syntetický zvuk. Je použitelná na stupnici 0-100 tak do hodnoty 5, pak už je to hnus. Rozhodně nejlepší oktáver jsem zatím slyšel od Line 6, ten je dokonalý.
Mezi simulacemi zesilovačů jsou dva Ampegy (SVT a FlipTop), Vox a Messa Boogie. Ampeg SVT je klasika, funguje parádně, nicméně bavila mě i ta Messa. Návdavkem tam je ještě čistě preamp Alembic.
Podobně v boxech jsou tři Ampegy, dvě SWR, dva Edeny, po jednom zástupci tam má Hartke, Markbass a Messa Boogie. Co je super, že si navíc můžete zvolit typ mikrofonu a jeho polohu a vzdálenost vůči reproduktoru, a nastavit filtry HPF (Low Cut) a LPF (Hi Cut). Můžete si taky nahrát vlastní IR (impulse response) vzorky.
Po nastavení všech efektů, a samozřejmě doporučuji to provádět i průběžně, můžete patch uložit (tlačítko Save). Kromě názvu patche si můžete i určit, na kterou pozici se má uložit. Máte tedy možnost si udělat celý zvukový řetězec a uložit ho pro pozdější variantní modifikace na více míst.
Přes pravé tlačítko na patch v jejich seznamu můžete patch i exportovat do souboru, importovat zpět, přejmenovat, kopírovat…
Po kliknutí na ikonu ozubeného kola nahoře se zobrazí okno globálních nastavení. Tam je zajímavá možnost nastavení funkce nožních spínačů. Jinou funkci lez přiřadit pro obyčejné krátké stisknutí (Tap), jinou pro podržení (Hold). Ve výchozím nastavení stisk spínačů 1 až 3 přepíná mezi trojicí patchů, čtvrtý spínač CONTROL byl popsán výše.
To lze ale změnit. Spínače 1 až 3 pak můžou klidně spínat jen jednotlivé efekty v rámci patche. Opět nechápu proč v tomto seznamu nejsou všechny položky FX# On/Off u sebe.
Toto globální nastavení naleznete i na displeji zařízení.
Mimochodem pod ikonou Display můžete nastavit barevné schéma. Výchozí je tato "zlatá" barva, ale můžete si zvolit i ze spousty dalších barevných variací (červená, modrá, zelená, oranžová…)
Zvuk
Nahrál jsem zvukové ukázky s baskytarou Fender American Prefessional II Precision Bass V. V nahrávce je nejprve čistý zvuk baskytary, pak zvuk prohnaný Amperem s kompresorem a simulací aparátu, kdy jsem použil zesilovač Ampeg SVT a box Ampeg 4x10", pak to samé ale se zařazením popsaného zkreslení, následuje autowah a pak oktáver.
Hodnocení
Poměrně kompaktní zařízení, perfektní zpracování, dostatek funkcí včetně široké škály vstupů a výstupů, bonusem budiž nepřehnaně vysoká cena. Ovládání je intuitivní, doplňkový software je přehledný a snadno použitelný. Nechápu jen nějaká omezení, tedy proč například není všech devět efektových bloků plně volitelných co se typu efektu týče, přitom firma Hotone se chlubí použitím výkonných čipů v zařízení, takže by to mohlo zvládat. Nebo nechápu nelogičnosti rozdělení efektů pod jednotlivé efektové bloky. Malou náplastí je vestavěný looper a bicí sekvencér. Celkově vzato jsem s tímto multifektem spokojen a byl bych schopen s ním fungovat. Omezení jsou hlavně v počtu spínačů, což je dáno jeho malou velikostí, takže nestačí-li to někomu, není to zařízení pro něj, musí pokukovat po něčem větším, případně to doplnit o nějaký ten MIDI ovladač.
Oficiální stránky: https://www.hotoneaudio.com/products/multi-effects/ampero