Line 6 Helix LT
Rok výroby: 2020
Země původu: Čína
Cena: 25.000,- Kč
Popis, parametry, konstrukce, ovládání
Rozměrná krabice 530×303×93 mm v matově černém plechovém kabátku s váhou 5,7 kg ukrývá nadupaný hardware. Multiefekt s dvanácti nožními spínači a pedálem má možnost současně zařadit do zvuku až 32 efektových bloků. Oproti top modelu bez přídomku LT má nějaké drobné ořezání o funkce, ale za to podstatně nižší cenu. Stejně jako u nedávno testovaného kousku z rodiny Helix, tedy Line 6 HX Effects se chci hlavně zaměřit na použitelnost pro nás basáky, nikoli přespříliš popisovat ovládání, které je navíc poměrně intuitivní, a popisovat veškeré technické parametry. Začnu vstupy a výstupy na zadní straně, postupně zleva doprava.
První je výstup na druhý expression pedál, pak teprve je vstup na nástroj. Return a Send jsou stereo dvojice výstupů a vstupů efektové smyčky. Vstupy Return se dají nouzově použít i jako obvyklý vstup AUX IN, který má jinak až dospělá verze Helixu. Následuje dvojice symetrických XLR výstupů s volitelně odpojitelnou zemí, pak opět výstupy 1/4" OUT, tentokrát v jackovém provedení a taky volitelně ve stereu. Ty lze použít např. pro aparát nebo třeba i pro odposlechový in-ear systém. Sluchátková zdířka je jen jedna ve formátu velkého jacku. Zásuvka VARIAX je specialitou firmy Line 6 a jejich modelingových nástrojů, podobně tak dále navazující digitální výstup pro L6 LINK. V páru je i vstup (IN) a výstup (OUT/THRU) typu DIN 5P zásuvek MIDI. USB zásuvka je hranatý typ USB-B. Funguje jako spojení s počítačem pro nastavování zvuku pomocí dodatečného softwaru, ale i jako vestavěná zvuková karta. Pak už je tam jen klasická "počítačová" napájecí zásuvka s kolébkovým vypínačem.
Na horní ploše zaujme rozměrný barevný displej. Ten má úhlopříčku 6,2" s rozlišením 800×480 px. Není dotykový, ale pozor, dotykové jsou vršky nožních spínačů. Šoupete po nich špičky prstů jako po ploše displeje. Zajímavé, a dokonce i poměrně funkční, dá se na to zvyknout. Nožních spínačů je dvanáct, osm z nich s popisky A, B, C a D je přímo určeno pro spínání efektů. Všechny mají barevně podsvícené kroužky. Po stranách dipleje a pod ním jsou tlačítka a otočné ovladače.
Otočný ovladač vpravo od displeje je navíc klikací směrem dolů a dokonce naklápěcí jako joystick i do stran. Šest ovladačů pod displejem pohodlně nastavuje přilehlé parametry efektu na displeji, je-li jich víc, pak na další se dostanete tlačítky <PAGE | PAGE> vpravo od displeje.
Dlouhým podržením nožního spínače TAP se aktivuje ladička. Odchylku v ladění zobrazují dva ukazatele. Větší obdélníček ukazuje hrubé ladění, menší obdélníček pak jemné. Ideální stav je když jsou oba obdélníčky nad sebou. Připomíná mi to stroboskopické ladičky Peterson.
Končím s popisem ovládání pomocí hardwarových ovladačů, pohodlně použitelnější je totiž doplňkový software. Ten je pro celou rodinu Helix stejný, jmenuje se HX Edit. V levém okně se dají zvolit tovární a uživatelské předvolby. V horní části jsou dvě linky pro řetězec efektů. Tyto linky na sebe umí navazovat nebo je lze použít současně paralelně. Ve spodní části je dostupný výběr efektů podle kategorie a nastavování jejich parametrů. Na obrázku je zobrazeno nastavení vstupu. Jak vidíte, na výběr je celá řada jejich typů.
Podobně lze nastavit výstup z první části řetězce. Já ho vyvedl pomocí volby PATH 2A do druhé linky abych dosáhl možnosti maximálního počtu efektů.
Zkusím popsat základní prvky konstrukce mého zvuku. První jsem zvolil klasický ekvalizér, jakožto nakopnutí zvuku a náhradu aktivní elektroniky v baskytaře. Následuje skupina modulačních a další efektů, ale ty jsou pro mě marginální. Daleko podstatnější je kompresor. Na výběr je jich celá řada včetně mého oblíbeného třípásmového.
Další důležitou částí mého zvuku je zkreslení. Od jisté doby vyžaduji pevné basy a zkreslení jen na horní části spektra, snažil jsem se tedy i zde udělat to, co umí můj milovaný Darkglass Microtubes X Ultra, tedy jsem frekvenčně rozdělil signál na čistou basovou a zkreslenou výškovou část. Podobně jsem to již udělal u Line 6 HX Effects, kde jsem nastavil frekvenční dělení přímo na uzlu. Nebylo to sice úplně ono, ale nebyla jiná možnost. Zde je jednak k dispozici ekvalizační možnost pomocí Low and High Cut (jinak řečeno HPF a LPF), což mi přišlo zvukově lepší, a navíc je tu díky většímu počtu efektových bloků na ně prostor. Do každé větve jsem umístil jeden.
Čistou větev jsem doplnil o kompresor a další klasický ekvalizér jako zvýrazňovač basů. Do zkreslené větve jsem umístil samozřejmě zkreslení, které jsem ještě speciálně modifikoval pro zkreslení jen horního konce spektra, a za zkreslení jsem ještě dal šumovou bránu. Jako zkreslení jsem použil typ Obsidian 7000, což je vlastně simulace Darkglass Microtubes B7K, nic lepšího jsem tam nenašel.
Jako zesilovač jsem použil Ampeg SVT-4 PRO, jinak je tam na výběr poměrně dost dalších basových aparátů.
V basových reproboxech už je výběr podstatně chudší. Zalíbil se mi Ampeg HLF v konfiguraci 4×10". Na výběr je však dost typů mikrofonů. Poloha mikrofonu vůči ose mikrofonu se sice nastavit nedá, ale aspoň ta vzdálenost od něj ano, a pár dalších parametrů. Musím podotknout, že čínský Hotone Ampero tu softwarovou simulaci má s ohledem na parametry umístění mikrofonu povedenější. Každopádně není problém použít vlastní IR vzorky, kde už toto všechno bývá zakomponováno.
Přiřazování efektů jednotlivým nožním spínačům se dělá pomocí pravého tlačítka na daný efektový blok. Jednomu tlačítku lze přiřadit i více bloků, což je super. Já jich přiřadil dokonce šest najednou, tedy všechny, které se podílejí na výsledném zkresleném zvuku.
Na druhé kartě v okně parametrů lze spínačům přiřadit i barvy.
Stačilo-li by vám méně efektových bloků, lze druhou linku efektové cesty použít samostatně, např. pro odposlechovou cestu od zvukaře. Nastavíte jí jako vstup Return 1/2, eventuálně jen třeba Return 1, nebude-li to ve stereu. Můžete si pak míchat sami signál baskytary a zbytku kapely.
Výstup pak nasměřujete do 1/4" OUT a ten vyvedete do in-ear systému (ať už drátového nebo bezdrátového). Sluchátka to jako jeden z výstupů bohužel nenabízí.
Při volbě Multi Output by to samozřejmě do sluchátkového výstupu lezlo, ale pak i do všech ostatních výstupů, tedy i ke zvukaři, a to by vás za tu zpětnou vazbu rozhodně nepochválil. Přiznávám, že toto řešení nemám vyzkoušeno, kdyžtak mě opravte.
Zvuk
Dalo to nějaké laborování, ale nakonec jsem ke svému zvuku cestu našel, ale prostor pro vylepšení tu je, ještě to není úplně dokonalé. Mluvím hlavně o zkresleném zvuku, čistý je poměrně bezproblémový. Udělal jsem nahrávky s baskytarou Fender American Prefessional II Precision Bass V.
V první části je jen čistý zvuk baskytary rovnou od zvukové karty, druhá část už je s využitím Helixu a v něm s kompresorem a simulací aparátu, ve třetí se přidává zkreslení a čtvrtá část je zase s oktáverem. Oktáver v podání Line 6 je nejlepší, co jsem zatím poznal, absolutně dokonalý, naprosto přirozeně zní i horní oktáva, tady jsem nadšen. Pro mě kritický autowah, je celkem použitelný, ostatní efekty, jako chorus, flanger, phaser, delay, reverb jsou bezproblémové, ale ty už prakticky nepotřebuju a nevyužívám. Úplně mi chybí v nabídce efekty typu synth, ale šlo by je namíchat pomocí zkreslení typu fuzz a dalších efektů.
Hodnocení
Zpracování je dobré, vadí mně jen viditelné šestiúhelníkové prolisy/průseky, které jsou uvnitř šasi pravděpodobně navařeny a drží zevnitř nejspíše pomocí šroubů různé části jako spínače. Nejsou tedy nějak extrémně vidět, ale jsou tam, a působí na mě vysloveně nehezky, s "dospělým" Helixem a jeho broušeným povrchem se to vůbec nedá srovnávat, prostě chudý příbuzný (za pětadvacet papírků s Frantou Palackých).
Ovládání je intuitivní, manuál jsem nepotřeboval, obslužný počítačový software je přehledný a pro mě rozhodně lepší než to nastavovat přímo na zařízení. Výbava vstupů a výstupů je opravdu bohatá, i když menší než na velkém Helixu bez LT. Zvukové možnosti jsou opravdu rozsáhlé, ale spíše pro kytaristy, pro basáky je použití omezené a často velmi kompromisní. I nastavování si vyžaduje dlouhé hodiny ladění parametrů a zkoušení aby to sedlo s kapelou. Díky tomu vím, že se cestou multiefektu asi v nejbližší době nevydám, vytvoření skvělého zvuku s preampem od Darkglassu je prostě snadné, zde je to trochu boj, asi mám vysoké a hlavně dosti specifické nároky. I v tomto pokročilém a drahém zařízení vidím mraky zvláště zvukových kompromisů, na které jen neochotně přistupuji, kytaristé si myslím určitě spokojeni budou.
Webové stránky produktu: https://line6.com/helix/helix-lt.html
A zde ještě velikostní srovnání s baskytarou: