EBS MicroBass 3
Rok výroby: 2021
Země původu: Čína
Cena: 9.200,- Kč
Popis, parametry, konstrukce
Jedná se o třetí generaci basového předzesilovače se zkreslením a ladičkou od světoznámé švédské firmy EBS. V předchozí verzi nebyla přítomna ladička, a v první verzi ani to zkreslení. První verze byla v zásadě jen taková externí aktivní elektronika. Oproti tomu tato třetí verze má obrovskou výbavu, které k dnešnímu už téměř standardu chybí jen simulace aparátů. Z podobných zařízení od firem jako Tech 21 nebo Darkglass má zdaleka nejbohatší kolekci vstupů a výstupů. Na pravém boku je výchozí nástrojový vstup INPUT a doplňkový vstup DRIVE INPUT pro nástroje se dvěma výstupy, jako jsou např. baskytary Rickenbacker 4003 a Yamaha Attitude (Signature Billy Sheehan). Přepínač SERIAL ON/OFF umístěný mezi těmito vstupy zařadí zvuk čistého a zkresleného kanálu sériově, tedy za sebou, jinak je zpracování zvuku paralelní.
Na levém boku je nástrojový jackový výstup OUTPUT např. do aparátu, jackové zdířky FX SEND a FX RETURN pro použití efektové smyčky. Přepínač STEREO MODE ON/OFF každý jack efektové smyčky zaktivuje stereofonně pro použití se stereo efekty jak třeba reverb nebo delay. Samozřejmě je pak nutno použít "Y" kabely. Efektová smyčka bere výstup až za potenciometrem BLEND, tedy až po smíchání čistého zvuku se zkresleným.
Na zadní straně zprava doleva je zásuvka na 9V napájecí adaptér, který je kupodivu součástí balení. Preamp si řekne až o 400 mA. Následuje malý jack na sluchátka. Do sluchátek jde samozřejmě stereo signál při použití stereo efektové smyčky, ale jinak úroveň sluchátek je závislá na celkové výstupní hlasitosti, nemá samostatný ovladač. Podobně vstup AUX IN na externí přehrávač je závislý na nastavení hlasitosti na onom externím zařízení. Zvuk z toho vstupu jde jen do sluchátkového výstupu, nikam jinam. Následuje symetrický výstup POST BAL OUT s XLR konektorem. Je to výstup braný po kompletním zpracování zvuku. Naopak další XLR výstup PRE/POST BAL OUT je standardně braný od vstupu do preampu jako neovlivněný zpracováním, jde do něj čistý zvuk nástroje. Použijete-li stereo efektovou smyčku, a i výstup z preampu chcete ve stereu, pak použijte následující přepínač POST CLEAN/CHR, první jmenovaný XLR výstup bude levý kanál, druhý XLR výstup pak pravý kanál. Nakonec zbývá už jen přepínač GND LIFT pro odpojení země u XLR výstupů.
Na spodku krabičky jsou nalepené čtyři pryžové nožičky, ale někdo neumí počítat nebo přemýšlet. Nožičky jsou totiž stejně vysoké, a někdy i nižší, než šroubky držící dno, jsou tedy celkem k ho… ničemu.
Dno je plechové, stejně tak zbytek krabice. Broušený povrch v černém provedení je elegantní. Modrá a bílá grafika ve firemních barvách podtrhuje povedený design zařízení. Ovládací prvky jsou příjemně barevně rozlišeny, smetanové přísluší k čistému kanálu, černé ke zkreslenému, zbývající dva šedivé prvky jsou pak společné pro oba kanály. Nožní spínače jsou kovové bez typického cvakání. Elektrické obvody jsou analogové, přičemž obsahují několik bufferů, tedy žádný "true bypass", což je jen konstatování, ne výtka. Levý nožní spínač MUTE už jen dle nápisu umlčuje zvuk, ale navíc spouští i ladičku. Ta je rychlá, přesná, perfektně použitelná. Pravý spínač s nápisem DRIVE aktivuje zkreslený kanál. U každého spínače je červená LEDka indikující jeho aktivaci.
Smetanové prvky čistého kanálu zprava jsou:
Ovladač COMP nastavuje kompresor. Kompresor je perfektně funkční a opravdu jen komprimuje, jinak se zvukem nedělá nic. Nezesiluje, nezeslabuje, nežere basy ani nepřidává šum. Červená LEDka nad ním opět indikuje, kdy kompresor zabírá. Mezi kompresorem a navazující ekvalizační sekcí je přepínač BYPASS. Ten opravdu vypíná jen ekvalizační sekci, kompresor zůstává funkční. Basy jsou naladěny na 60 Hz v rozsahu ±18 dB. Středy jsou parametrické v rozmezí od 110 do 5000 Hz s rozsahem ±15 dB, výšky pak jsou na 8 kHz v rozsahu ±18 dB. Přepínač CHAR udělá lehké "véčko", přidá 6 dB na 80 Hz, sebere 2 dB na 900 Hz a přidá 3 dB na 7,5 kHz. Přepínač BRIGHT přidá 10 dB na 10 kHz. Poslední, ač vlastně funkčně první, je ovladač GAIN vstupní citlivosti. Červená LEDka u něj signalizuje přebuzení.
Sekce zkreslení zprava začíná jeho úrovní (LEVEL), následují parametrické středy od 100 do 4500 Hz v rozsahu ±15 dB, pak je filtr TONE v rozsahu 700 Hz až 20 kHz se strmostí 6 dB na oktávu, prostě jednoduše řečeno jakási tónová clona. Poslední je ovladač DRIVE nastavující míru zkreslení. Zkreslení je také závislé na přepínači GAIN ve stavech LO a HI. LO je nižší úroveň, HI pak vysoká. Přepínač TYPE je tentokrát třístavový, s polohami THIN, NORMAL a DEEP. Bohužel to není vztaženo na oblast, na kterou je vztaženo zkreslení, což by mi vyhovovalo, nýbrž je to ekvalizační charakteristika předřazená celé sekci zkreslení, tedy v poloze THIN je zvuk opravdu tenký, s hodně výškami a bohužel skoro bez basů.
Šedivý ovladač BLEND nastavuje poměr čistého a zkresleného zvuku, ovladač MASTER pak celkovou výstupní hlasitost preampu.
Zvuk
Z čistého zvuku jsem nadšený, a to jsem ani nečekal, jelikož jsem měl možnost vyzkoušet u zdejšího člena Dzzerzy dva různé aparáty EBS, a seznal jsem, že ten tvrdý zvuk není pro mě. Možná to dělají i EBS používané reproduktory, ty zde chybí, takže to klidně může být tím. Přepínač CHAR v aktivovaném stavu se mi líbí moc, přidá zvuku na tlaku a attacku, stejně tak přepínač BRIGHT zvuk pěkně pročistí, "nasteroiduje". Líbí se mi víc, než hýbání s ovladačem výšek. Středy umožňují bohatou změnu charakteru. Jak už jsem zmínil, perfektně funkční a skvěle použitelný je kompresor. Naopak ze zkreslení jsem vysloveně rozpačitý, ale přiznávám, že to bude ve velké míře způsobeno tím, že vyznávám úplně jiný typ. Zkreslení je spíše lampového charakteru, tedy kdo vyznáváte "nakouřené" flašky, možná budete spokojeni, pro mě osobně to vůbec není. Hledal jsem, kroutil jsem, něco jsem nakroutil, ale nijak extra spokojený nejsem. Dost mi na zkresleném kanále chybí basy. Trochu lepší je to se sériovým řazením čistého a zkresleného kanálu, ale i tak to není úplně ono.
Udělal jsem ukázku zkreslených zvuků, které jsem nakroutil, a které se mi tak nějak aspoň trochu líbily. Nejdřív je v ukázce jen baskytara Fender American Prefessional II Precision Bass V rovnou do zvukové karty, pak čistý zvuk už přes EBS MicroBass, následuje zkreslený zvuk ala nakouřené lampy, pak větší zkreslení, ovšem stále v poloze LO, a nakonec v poloze HI vyšší zkreslení.
Pro další ukázky zvukových možností a různých charakterů doporučím následující video:
https://www.youtube.com/watch?v=QyLkVtFrgtU
Hodnocení
Bohatě vybavený preamp, skvělé zpracování, intuitivní ovládání, příjemný chod potenciometrů, skvěle použitelná ladička a kompresor, výtečný a velice variabilní čistý zvuk. Zkreslený zvuk není můj šálek kávy ani čaje, dost jsem s ním bojoval a ne k úplné spokojenosti, ale zkrátka mám rád jiný styl zkreslení, mnohým sedět bude. K dokonalosti chybí už jen simulace aparátů, byť by tam byla jen jedna, možná by pomohla i tomu zkreslenému zvuku.
Díky Ondřejovi za zápůjčku, a třeba vám tady k tomu i více napíše Dzzerza, který tento preamp už nějaký čas používá.
A mimochodem, preamp je pěkně zabalený v slušivé krabici.
Webové stránky: https://ebssweden.com/content2/effects/ebs-microbass-3-professional-outboard-preamp/