Ernie Ball Music Man Classic StingRay
Rok výroby: 2010
Země původu: U.S.A.
Cena v roce výroby cca 48.000,- Kč
Úvod
Co jsem postupně prodal všechny tři mé Music Many a pořídil Fender neustále po Music Manech pokukuju, trochu se mi stýská. Ale zařekl jsem se, že pro mě připadá do úvahy snad jen nějaký čtyřstrunný StingRay max. do 4,2 kg s dvoupásmovou aktivkou, což je téměř nesplnitelné, protože kusů s dvoupásmovou aktivkou se moc nedělalo a průměrná hmotnost modelu StingRay je cca 4,5 kg. O to víc jsem se tedy těšil na předmět této recenze, který vše požadované splňuje.
Popis, parametry, konstrukce
Jedná se o nejklasičtější model StingRay, aby ne, když pochází z reediční série Classic. Provedení je Vintage Sunburst, a vypadá to, že tělo je z jednoho kusu jasanu.
Krk je z očkovaného javoru (birdseye maple), hmatník z pěkného palisandru. Pračců je 21, povšimněte si kolečka pro pohodlné štelování výztuhy krku. Toto provedení bezmezně miluju.
Ladící mechaniky jsou pro Music Man v typické konfiguraci 3+1, mají k=onické navíjecí trny, struny tak po nich přirozeně kloužou dolů k hlavě a vytváří dostatečné zalomení na ořechu. Ten má šířku 41,3 mm. Krk má plný profil, perfektně mně sedí do ruky.
Jak už bylo řečeno, elektornika je aktivní, korekce jsou dvoupásmové, basy v režimu pouze zdvihu, výšky mají nenaznačený centr v cca 1/3 dráhy, jsou tedy v režimu útlum/zdvih. Korekce jsou použitelné v celém rozsahu, nicméně výšky jsou přeci jen trochu ostřejší, ostatně jak si pamatuju z mého někdejšího StingRaye ze stejného roku. Starší 2EQ aktivky, se kterými jsem přišel do kontaktu, na výškách takový zdvih neměly. Snímač je typický humbucker s paralelním zapojením cívek a s viditelnými pólovými nástavci AlNiCo. Kobylka je opět klasická, rozměrná, s tlumítky a jen s možností protažení strun skrz tělo. Pickguard je černý třívrstvý.
Hmotnost nástroje je jen 4,2 kg, což na starší StingRay je fantasticky nízká váha, a i vyvážení na popruhu je skvělé, žádné přepadávání.
Zvuk
Zvuk je naprosto typický StingRay, vrčivý, hutný, se spoustou špíny. Struny nejsou zrovna nejčerstvější, ale jsou použitelné. Jedná se o ocelové roundwound struny Sadowsky Blue Label 40-100.
Nahrávky rovnou do zvukové karty s korekcemi přidanými skoro naplno:
"Povinná" nahrávka
Bonusová nahrávka
Nahrávka přes preamp Darkglass Harmonic Booster a Dakrglass Microtubes X Ultra se zapnutou simulací aparátu. Použito i zkreslení a hra slapem:
Hodnocení
Klasika všech klasik. Tradiční vzhled, tradiční zvuk, skvělé zpracování, kvalitní materiály, hardware a elektronika. Budu mít bezesné noci a loudit po Daviďákovi, kterému strašně moc děkuji za zápůjčku, aby mi nástroj odprodal? No, uvidíme, láká mě to stále, i proto si nechávám zdejší klubové číslo, mám ty nástroje pořád moc rád.