Baskytara FUTURUM 5 Custom Guitars Procházka
Rok výroby: leden – červen 2012
Místo výroby: Praha 5 – Smíchov, Česká Republika
Cena (pouze odhaduji, byl to dar): dle orientačního ceníku na stránkách cca. 65 000 - 70 000 Kč
Jak vypadá
Ručně vyrobená baskytara mistry Petrem Procházkou a Petrem Grötzbachem. Jde o model FUTURUM, který má konstrukci spojeného horního rohu s krkem baskytary (známá např. z baskytar Fodera Emperor II).
Baskytara je pěti strunná, bezpražcová. Tělo je vyrobeno ze dvou kusů afrického mahagonu, mezi které je vlepen průchozí krk. Ten je slepeným ze tří kusů kanadského javoru a dvou kusů ořechu. V místě průchodu tělem baskytary je podlepen olší. Má jednu aktivní a dvě pasivní výztuhy. Rozměry krku odpovídají baskytaře Warwick Streamer Stage I 5 (což byl můj požadavek vzhledem ke komfortu při střídání obou baskytar během hraní). Hmatník je africký eben pouze s orientačními značkami po straně.
Na hlavě je černý „asi“ plast s logem dílny Custom Guitars Procházka (tím materiálem si nejsem jistý).
Top baskytary je z palisandru Cocobolo s krásnou kresbou. Tělo je symetrické, neklenuté (na rozdíl od Warwicku). Spodní roh je vcelku malý, pro zapření baskytary při hraní vsedě však dostačující i pro dlouhodobější komfortní hru. Horní roh je spojen s krkem přibližně ve 14. poloze (na ten tvar jsem si musel chvilku zvykat, ale velmi pozitivně přispívá ke zvukové stránce baskytary). Celý nástroj je opatřen lesklým polyuretanovým lakem.
Co se týče hardwaru, ladící mechaniky jsou od firmy Gotoh v černé barvě. Stejné barvy je i kobylka, která je od Hipshot, konkrétně model A Style 5 mosazná. Struny lze upevnit standardně nebo skrz tělo. Zámky Dunlop Dual Design Strap Retainer System (pokud si zapomenete popruh a nezbývá než použít půjčený, je možnost klasického uchycení k nezaplacení).
Snímání zajišťuje dvojice dvou cívkových humbuckerů Delano SBC 5 HE/S. Aktivní elektronika je také od Delana a to model Sonar 3MS/E (3 polohový externí switch pro přepínání středové frekvence: 300 Hz / 500 Hz / 800 Hz). Ovládání: Hlasitost, Balance, Basy (40 Hz), Středy (přepínatelná frekvence), Výšky (6,5 kHz). Hlasitost je push/pull pro přepnutí do pasivního módu. Napájení je 18 V. Je sympatické, že aktivka mění plynule charakter zvuku v celém rozsahu potenciometru. Setkal jsem se s aktivkou, u které při mírném otočení basů do plusu málem vypochodoval reprák z bedny.
Trochu čísel:
Váha baskytary: 5 kg
Menzura: 34 palců (864 mm)
Šířka krku na nultém pražci: 44 mm
Šířka krku na 12. (pražci): 66 mm
Profil krku je nesymetrický
Rozteč strun na kobylce: 19 mm (lze upravovat)
Jak hraje
Řeknu jednoduše, zvuk této baskytary mě dostává. A to že moc. I nasucho hraje poměrně hlasitě, s typickým mňoukáním ve vyšších polohách. Při prvním hraní s kapelou, kdy jsem baskytaru zapojil přes TC Electronic RH750 + box RS210 jsem měl pocit, že používám nějaký efekt. Ten zvuk byl obrovský, plný vyšších harmonických, stejná intenzita v celém spektru, dlouhý sustain, zvuková vyváženost jak při prstové hře, tak slapu (vím, není to u bezpražce standardní technika). Už při rovných korekcích byl zvuk skvělý, když jsem je ještě trochu poladil, slyšel jsem přesně „TEN“ zvuk, který u bezpražce chci (basy: 0, středy: +1/2, výšky: -1/3, balance: +2/3 ke kobylce). Ke spokojenosti by mi asi stačil pouze jeden snímač u kobylky, ale takto je baskytara velmi variabilní. Od zvuku podobného Fenderu, který znám od Gumy Kulhánka, až po popový bezpražec.
Prostě se mi hrát na tento povedený kousek líbí a spolu s Warwick Streamer Stage I 5 tvoří tandem, který používám na většině hraní.
Baskytara byla skvěle seřízena už od mistrů kytarářů, což je u ruční výroby prý samozřejmost. Co ale myslím není a je to velmi sympatické je doživotní servis. Hardware pak dle zákonné záruky, ale myslím, že u takto kvalitních součástek nebude problém (doufám). Při prvním preventivním servisu po 3 měsících páni z Custom Guitars srovnali krk a přebrousili hmatník, který se během hraní usadil a na tónu D struny G byl malý vlk. Nyní po roce a půl hraní nenajdete na krku jediného vlčka.
Zprvu jsem používal hlazené struny od Ernie Ball, ale nyní, stejně jako na Warwick, používám niklové struny Elixir Nanoweb .045 - .130.
Závěrem (trochu osobně)
Ke každé ze svých baskytar mám jiný vztah. Tato baskytara byla dárkem od mé manželky k mým 30. narozeninám. Zajímavé bylo, že jsem o tom nevěděl. Přesto je nástroj přesně takový, jaký jsem chtěl. Má žena ze mě nenápadně celý rok tahala informace o všem kolem baskytar, až jsem měl dojem, že snad chce také začít s tímto „životním údělem“. I když o narozeninách přišlo zklamání, že to tak není, nelitoval jsem……co asi bude v 50ti ?!