Sadowsky Vintage J 4-String (NYC)
Rok výroby: 1997
Země původu: U.S.A.
Cena: podle informace z oficiálních stránek začínají NYC baskytary na 3975 $
Popis
Vypadá to jako Jazz Bass, ale není to Jazz Bass. Znovu musím Daviďákovi poděkovat za nevšední zážitek s basou slavného Rogera Sadowskyho.
Jak bylo naznačeno, jedná se baskytaru typu Jazz Bass. Tělo je z olše, současná produkce je z bahenního jasanu. Krk je javorový s hmatníkem z Pau Ferro (někdy uváděný jako Morado), na současné produkci je většinou ceněný brazilský palisandr. Orientační značky jsou na hmatníku i na jeho boku vyvedeny ve formě plastových teček smetanové barvy. Lak na těle nástroje je tenký nitrocelulózový a je na něm krásně vidět jak kopíruje strukturu dřeva, přestože není průhledný. Barva je oranžová, ve skutečnosti ne tak moc oranžová, jak vychází na mých fotkách. Reálnější barvy naleznete v Daviďákově fotogalerii. Tělo je o něco menší a taky trochu jinak tvarované než klasický Fender Jazz Bass, přesto baskytara není nijak lehká a váží rozumných 4,2 kg, současná produkce z bahenního jasanu má okolo 3,8 kg. U současné produkce je uvedeno, že je tělo z jednoho kusu. Jedná-li se i u tohoto olšového těla o jeden kus, to nejsem schopen s naprostou jistotou říct. Naopak mám pocit, že jsem díky tenkému nitrolaku nalezl předěl přesně v půlce těla, je tedy možné, že je ze dvou kusů.
Krk je osazen 21 pražci typu medium. Ořech (nultý pražec) je ze syntetické kosti. Již několikrát jsem se vyjádřil o tom, že mi nevyhovují typické jazzbassové krky, tedy ty s šířkou na nultém pražci v hodnotě 38,1 mm, a naopak mám rád ty krky o precisionovské šířce 41,3 mm. Tento Sadowsky je přesný kompromis a já posuvkou měřím šířku 39,7 mm. Ano, s tímto krkem jsem velmi spokojen, sedí mi dobře do ruky, má poměrně kulatý a tedy i pro mě příjemný profil. Krk je ze zadní strany lakován matným nitrolakem a už je používáním celkem dost vyleštěn.
Matným lakem je ošetřena i hlavice nástroje s typickým Sadowsky tvarem, na jejíž přední straně se skví logo Sadowsky Guitars NYC (New York City). Ladící mechaniky jsou otevřené a s velkými průměry navíjecích trnů. Mechaniky mají na sobě vyraženo logo Sadowsky, ale jinak jde o typ Schaller BM.
Krk je k tělu přišroubován čtyřmi vruty přes chromovanou destičkou zasazenou v černém plastovém plátku.
Na zadní straně těla je černý plastový kryt elektroniky. Pod krytem se nachází i 9V baterie aktivní elektroniky a není tedy jednoduše a rychle přístupná, nicméně výrobce uvádí životnost ve spojení s aktivní elektronikou 625 hodin, jinak přibližně 6 až 12 měsíců, což vychází cca na 3 respektive 1,5 hodiny denně, takže tam člověk moc často nepoleze. Ale i tak je to 6 vrutů, já bych tam radši viděl pohodlnou zacvakávací kapsu přístupnou kdykoli bez speciálních nástrojů.
Na přední straně těla je umístěn černý třívrstvý pickguard (černá/bílá/černá) s výřezem umožňujícím přístup k štelovacímu šroubu výztuhy krku, který je situován v patce krku. Štelování výztuhy je možno provádět křížovým nebo plochým šroubovákem. Dnes už se dělá ještě lépe přístupné kolečko jako třeba na nástrojích firmy Music Man.
Kobylka je masívní Schaller 3-D4 umožňující štelování ve 3 osách, čili polohy pro seřízení oktáv, dohmatu i rozestupu strun. Jediné, co mi snad u této kobylky vadí, je nutnost použití pro seřizování oktáv plochého a nikoli obvyklejšího křížového šroubováku.
Snímače jsou typu Jazz Bass, tedy na první pohled singly s viditelnými pólovými nástavci, ale jsou to speciální bezbrumové snímače Sadowsky Humcancelling. Logo Sadowsky je na nich i vyražené.
Elektronika je dvoupásmová aktivní s možností přepnutí do nezávislého pasívního režimu. Ovládacích prvků umístěných na chromovaném krytu je pět. Hlasitost, poměr snímačů, tónová clona a sdružený patrový (tzv. stacked) potenciometr výšek (nahoře) a basů (dole). Kloboučky potenciometrů jsou černé plastové s výraznou linkou polohy na čele i boku kloboučku. Korekce basů a výšek mají pouze zdvih, přičemž basy jsou naladěny na 40 Hz se zdvihem 13 dB a výšky pak na 4 kHz rovněž se zdvihem 13 dB. Zdvih korekcí je opravdu velký a projevuje se to i na výrazném zesílení výstupního signálu. Do pasívního režimu se elektronika uvádí povytažením potenciometru tónové clony, výrobcem označované jako VTC (Vintage Tone Control). Tato tónová clona je zajímavá tím, že funguje i v aktivním režimu. Baskytara tedy nabízí opravdu významnou škálu různých zvuků. Vstupní jacková samice na kabel je na spodním boku těla.
Celkově zpracování nemám co vytknout, vše sedí, lícuje a je čistě zpracováno. Na popruhu basa sedí a nepřevažuje se. Také umožňuje seřízení na pohodlnou hru.
Zvuk
Kdo by čekal typický zvuk ala Fender Jazz Bass, ten bude pravděpodobně zklamán. Jak jsem psal hned v úvodní větě recenze, tohle není Jazz Bass a už vůbec ne Fender. Sadowsky jde svou cestou, ač se to na první pohled nezdá. Ano, tvarem se velmi blíží Fenderu, konfigurace snímačů stejná, pickguard stejný, controlplate stejný, ale to je tak všechno. Zvuk je prostě odlišný a to i díky velmi účinné aktivní elektronice. Těžko se to popisuje, tedy si poslechněte níže umístěné zvukové ukázky. Tyto ukázky jsou nahrány s neznámými niklovými strunami ze sady .045", ještě poměrně slušné kondice, přímo do zvukovky a dále ponechány bez jakýchkoli úprav. Jen byly jednotlivé nahrávky normalizovány. Doporučuji si přidat hlasitost na nahrávky v aktivním režimu s přidanými korekcemi. Aktivní zvuk je o dost silnější a tedy díky zmíněné normalizaci může oproti pasívním ukázkám vyznít jinak než ve skutečnosti. Pasívní režim, nebo aktivní režim s korekcemi na nule, není to, v čem tkví přednosti a zvukový charakter tohoto nástroje. Ovšem aktivní režim s přidáním korekcí je opravdu masakr, má to tlak, má to šťávu. Přes aparát je ten zvuk úplně neskutečný, hutný, agresívní, pevný, čitelný. Našemu kytaristovi z toho málem upadla dolní čelist a mě vlastně taky hned po pár tónech. Nejvíc mě na tuhle basu bavil slap. Myslím, že by si tahle basa zasloužila pojmenování Slap Machine. Jinak za povšimnutí i stojí to, že pasívní zvuk se mírně liší od aktivního zvuku s korekcemi v nulové poloze. Mírně vzrostou výšky. Nicméně pasívní zapojení u tohoto konkrétního nástroje já osobně beru jakou nouzové řešení pro okamžik, kdy dojde šťáva v baterii.
Pasivní zapojení - plně otevřená tónová clona
krkový snímač
oba snímače
kobylkový snímač
Aktivní zapojení - basy i výšky na nule
krkový snímač
oba snímače
kobylkový snímač
Aktivní zapojení - basy i výšky přidány na 50%
krkový snímač
oba snímače
kobylkový snímač
Aktivní zapojení - basy i výšky přidány na 100%
krkový snímač
oba snímače
kobylkový snímač
Aktivní zapojení - basy i výšky přidány na cca 70%
Hodnocení
Vynikající nástroj pro většinu lidí zřejmě astronomické ceny. Ale za tuto cenu dostanete prémiové materiály včetně hardwaru, vynikající zpracování, a univerzální zvuk s širokou paletou zvukových barev. Kdo chcete zvuk ala Fender Jazz Bass, pak si kupte Fender Jazz Bass nebo třeba i Lakland Joe Osbourne, ne Sadowsky.
Oficiální stránky výrobce: http://www.sadowsky.com/