Dingwall Super P5
Rok výroby: 2012
Země původu: Kanada
Popis, parametry, konstrukce
Zajímavý pětistrunný nástroj dostal se mi do rukou. Je to Precision, není to Precision? Ano, i ne. Kanadská firma Dingwall je známá hlavně moderním modelem Combustion, tohle je více tradiční koncepce, ale i tak v moderním ražení. Tělo je ze dvou kusů lehkého bahenního jasanu v přírodním provedení.
Javorový krk z pěti kusů, kdy viditelné jsou spíš jen ty tři, jak se krk postupně zužuje, doplňuje hmatník z dřeva pau ferro. Na hmatníku je nejzajímavější vějířovité uspořádání pražců. Menzura je tedy proměnná od 32" u struny G do 35" u struny H. Pražců je "jen" 22, což mně osobně naprosto dostačuje, spíše naopak vyhovuje daleko víc, než dvouoktávové krky, ty v oblibě nemám. Pozicové kulaté značky jsou z bílé perletě.
Tvar hlavy je velice elegantní, s efektním výřezem pro nápis jména modelu. Elegantně tvarovaný je i srážeč strun. Mechaniky v uspořádání 4+1jsou zahloubené pod úroveň přední plochy hlavy. Ořech je z černého plastu. Šířka krku na ořechu je 44,45 mm (kolmo na osu krku). Tato šířka mi vyhovuje. Profil krku sice není tak plný, jak by se mi líbilo, ale i tak mi sedí slušně do ruky, neměl jsem s ním sebemenší problém si rychle zvyknout. Přirozeně a okamžitě jsem si zvykl i na proměnnou menzuru, tedy šikmé pražce, absolutně jsem s nimi neměl žádný problém. Problém jsem tak trochu předpokládal, ale nenastal, což mě těší. Obecně 35" menzuru (a větší) nemám rád, ale v tomto proměnlivém provedení mě vůbec nevadí.
Mechaniky jsou v ultralehkém provedení od firmy Hipshot, tedy absolutní top. Co už se mi tolik nelíbí, ale v zásadě samozřejmě ničemu nevadí, je ostrý přechod mezi krkem a hlavou. Krk, jak bylo řečeno, je třídílný, každá část má různé řezy dřeva, což přispívá ke stabilitě krku, a k hlavě jsou z boků přilepeny další dvě doplňují části. Mimochodem krajní části krku jsou ze stejného kusu dřeva, leč otočené vůči sobě podélně o 180°. Přístup k výztuze krku je na hlavě.
Dělený snímač je přímo firemní od Dingwallu, stejně tak masívní kobylka s roztečí strun 19 mm. Na černém třívrstvém pickguardu je umístěna jacková zásuvka pro kabel a dva potenciometry pasívní elektroniky v podobě hlasitosti a speciální tónové clony označené firemním názvem Tone-Fusion, která při točení na jednu stranu funguje jako klasická tónová clona, na druhou stranu ubírá středy stylem mid scoop.
Toto jsem bohužel nemohl vyzkoušet, protože předchozí majitel tento Tone-Fusion ovladač vyměnil za jinou specialitku, a to tónovou clonu ToneStyler od firmy Stellartone. Jedná se o krokovou tónovou clonu s jiným průběhem redukce výšek, než má standardní tónová clona, což můžete vidět na následujícím grafu.
Zvukově to pak krásně to prezentuje Garth Fielding právě s baskytarou Precision.
https://www.youtube.com/watch?v=vkgqmxfXKSc
Na jednu stranu mě mrzí absence originálního řešení, ale tuhle speciální tónovku jsem už stejně dávno chtěl vyzkoušet, ale ke koupi jsem se neodhodlal, protože tenhle jeden "blbý" poťák stojí přes tři tisíce korun českých. Jo, docela se mi tohle řešení líbí, je to prostě opravdu něco jiného než klasická tónová clona. Trochu mi to charakterově připomíná řešení přepínače u Aria Pro II.
Baskytara váží jen 3,6 kg, je tedy velice lehká, a i přes lehké mechaniky a poměrně subtilní krk stejně malinko padá na hlavu. Jenže měl jsem basu na zkoušce s kapelou a seznal jsem, že v okamžiku, kdy si na pás pověsím nástrojovou vysílačku a taky in-ear vysílačku, vyvážení je naprosto dokonalé, takže tak málo stačí k mé spokojenosti
Zvuk
Čekal jsem, že zvuk bude dobrý, ale přiznávám, že takový masakr jsem nečekal, zvláště od pouhé P konfigurace v kombinaci pasívní elektronikou. Zvuk má opravdu velice blízko jasanovému provedení baskytary Fender Precision a přednes struny H je až neuvěřitelný. Brutálně konkrétní masívní zvuk. Jedno z nejlepších Háček, co jsem měl možnost poznat, vůbec tomu nechybí kobylkový snímač. Přitom všechny struny jsou vůči sobě perfektně vyvážené. Skvěle zní i slap. V kapele basa rovněž výborně funguje, prostě preclík jak vyšitý plus bonus ve skvělém Háčku.
Není-li uvedeno jinak, následující nahrávky jsou vyvedeny rovnou do zvukové karty a s plně otevřenou tónovou clonou, následně jsou jen normalizovány, jinak ponechány bez úprav. Použité struny jsou nové niklované pětačtyřicítky Elixir.
"Povinná" ukázka
Bonusová ukázka 1
Bonusová ukázka 2
Ukázka struny H
Slap
Nahrávka prohnaná simulací aparátu
Hodnocení
Skvěle zpracovaný a skvěle znějící Precision v moderním podání. Navíc je baskytara hodně lehká, a kupodivu i dobře vyvážená. Jak jsem psal, zavěšením nástrojové a in-ear vysílačky na popruh dojde dokonce k vyváží naprosto dokonalému. Celkově jsem z nástroje nadšen. Cena bazarových a samozřejmě i nových kusů je hodně vysoká, stejně tak dostupnost je opravdu tristní, v současnosti se na výrobu kanadských nástrojů Dingwall čeká prý až tři roky. Jediné, co je dostupné, jsou čínské verze, ale vůbec nejsou levné, jak by člověk čekal, nejžádanější model Combustion stojí 65 tisíc, což je prostě na čínskou výrobu neobvyklé, avšak beru v potaz ujištění vedení společnosti, že je vyrobený z kvalitních materiálů ve spojení s top hardwarem, a navíc také kontrolován a seřizován v Kanadě, kde by nějaký průšvih snad dál nepustili. Děkuji panu P za zápůjčku, byo to velice příjemné setkání.
https://www.youtube.com/watch?v=RRCp9yihoB0
Stránky modelu: https://dingwallguitars.com/super-p