Sadowsky NYC Vintage 5-String J 25th Anniversary
Rok výroby: 2005
Země původu: U.S.A.
Cena: nový čtyřstrunný model stál tenkrát 4825 $, pětistrunný byl určitě dražší
Popis, parametry, konstrukce
Pouhých 25 kusů z této výroční edice bylo vyrobeno právě k pětadvaceti letům existence firmy vycházejících na rok 2004. Tento testovaný kus byl signován samotným Rogerem Sadowsky jako 9. v pořadí, o čemž svědčí i nápis vzadu na hlavě. Trochu hapruje rok výroby, ale prostě dokončen byl tento kus až v roce 2005.
Tělo v lesklém transparentním laku je ze dvou kusů krásně vykresleného mahagonu, na top byl použit materiál Flame Koa, tedy Koa v efektní žíhané variantě. Mimochodem Koa je druh akácie s roztodivnými možnými druhy kresby.
Šroubovaný krk je z javoru doplněného ebenovým hmatníkem s 21 pražci a smetanovými orientačními značkami. Přístup k výztuze krku je pomocí kolečka v jeho patce. Toto řešení mám nejradši.
Ladící mechaniky v černém provedení jsou bez označení výrobce, ale vypadají podobně jako ultralite Hipshot. Černá je rovněž hrazdička co by srážeč strun. Hrazdičkový typ srážeče vysloveně nesnáším, jsem totiž zvyklý nejdříve udělat na trnu mechaniky dvě otočky rukou a pak teprve točit listy, v tom mi hrazdička dost brání. Tato je alespoň ve variantě π, kde můžu krajní struny zaháknout pod srážeč až dodatečně, variantu v provedení obráceného U naprosto nepokrytě nenávidím.
Šířka krku na ořechu (nultém pražci) je pro mě osobně značných 47,6 mm. Profil krku není vůči jeho šířce nijak hluboký, ale ani ne moc mělký, do ruky mi sedí bez pocitu nepohodlí, ale to je vysoce individuální záležitost.
V černém provedení je i zbytek hardwaru, tedy poměrně masívní kobylka s roztečí strun 19 mm, kloboučky potenciometrů a kryty snímačů.
Firemní snímače jsou bezbrumové, s cívkami dělenými pro každé dvě struny, podobně jako má Precision. Aktivní elektronika je dvoupásmová s možným přepnutím do pasivu. Potenciometry směrem od krku jsou v pořadí: hlasitost, poměr snímačů, tónová clona, jejímž vytažením se vyřadí aktivka, mimochodem tónová clona je aktivní v obou režimech, posledním je sdružený (stacked) dvojpotenciometr korekcí, dole basy, nahoře výšky, obojí pouze v režimu zdvihu. Korekce jsou mocné a nápomocné, ale nesmí se to s nimi přehnat.
Baskytara váží 4,2 kg a i přes ultra lehké mechaniky docela přepadává na hlavu, což je pro mě zklamáním, při této váze jsem to úplně nečekal, ale asi se projevila šířka krku i ve spojení s těžkým ebenem použitým na hmatník. Škoda.
Zvuk
Nástroje Sadowsky v konfiguraci ala Jazz Bass mají zpravidla o něco jiný zvuk než typický Fender Jazz Bass, ale zde je ten zvuk je dosti jazzbassový. Struna H má velmi slušný přednes a artikulaci. Nic z čeho bych se posadil na zadek, ale ani nic, co by mě zklamalo. Aktivka zvuk příjemně nakopne, v následujících nahrávkách jsem malinko přidal basy (cca o 1/4), výšky přidávat ani ubírat nebylo třeba. Použité struny jsou pět měsíců hrané niklované pětačtyřicítky Elixir stále v dobrém až výborném stavu. Ukázky jsou nahrány rovnou do zvukové karty a jen normalizovány. Poslední ukázka je prohnaná simulací aparátu. Hráno vždy nad aktivním snímačem, v případě obou pak mezi nimi.
"Povinné" ukázky
Snímač u krku
Oba snímače
Snímač u kobylky
Bonusové ukázky ve stejném pořadí jako výše
Ukázka na oba snímače se simulací aparátu
Hodnocení
Nádherně vypadající a dokonale zpracovaný nástroj se skvělým a variabilním zvukem. Utržil nějaké drobné šrámy, ale skoro šestnáct let evidentně funguje naprosto bezproblémově, seřiditelnost je rovněž naprosto příkladná. Taky by asi sotva od Sadowskyho čekal někdo něco jiného. Punc výjimečnosti nástroji dodává i vlastnoruční podpis Rogera Sadowskyho na hlavě a příslušnost k limitované výroční edici.
Odkazy na sesterské modely z této výroční edice:
https://www.sadowsky.com/past/view/4267.html
https://www.sadowsky.com/past/view/4476.html